filar

[napęd] Deore M6000 2 x 10

Rekomendowane odpowiedzi

SiwyBDG
7 godzin temu, Kruk napisał:

A zakres przerzutki przedniej dobrze ustawiłeś? 

Zakres to właśnie jak by był za mały, bo gdy jest ustawiona tak by łańcuch swobodnie latał po kasecie to jak pisałem jest problem z zrzuceniem z 38 na 28 gdy na kasecie jest 8/9/10 przełożenie. 

1 godzinę temu, piter614 napisał:

Rozumie że zostawiłeś lewa manetkę od 3x9 do nowej przerzutki 2x10 tutaj może właśnie tkwić problem z innym uciagiem manetki
Za mało się odchyla przerzutka i może być problem z wyregulowałem
Chyba że źle przeczytałem emoji848.png

Manetka jest 2x9 Acera SL-M3010-L .

Wczoraj jeszcze kombinowałem i oddaliłem testowo korbę podkładką 1.6 mm i było ok, ale czy to nie za dużo 2 podkładki 2,5 + 1,6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Jak zmieniłeś suport to wtedy musisz zobaczyć ile podkładek masz dać do swojej mufy
c8b24f3703182d91b82543b50d4b9b69.jpg

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SiwyBDG

Ok. Po pracy obczaje ten temat. Dopytam jeszcze czy jest sens zmieniać manetke lewą na deore ? Jeśli tak to zaraz po pracy bym ja kupił.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

W sumie to zależy ja bym kupił gdyż uważam że Deore by działała lepiej niż Acera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SiwyBDG

A więc tak. Ustawiłem na nowo zakres tak bym mógł bez problemów, poprawnie zrzucić z 11/38 na 11/28. Naturalnie teraz przy 10 przełożeniu na blacie 28 jest lekkie ocieranie "Tak wiem nie powinno jeździć się na skrajnych" Problem raczej został zażegnany, aczkolwiek zastanawiam się jeszcze nad założeniem łańcucha 11s podobno lepiej wędruje po kasecie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Lepiej wędruje bo jest węższy

Mam pytanie czy na przedniej przerzutce skrajne przełożenia ustawiłeś dobrze?
Nie wiem w jaki sposób regulujesz przednia przerzutkę czy zgodnie ze sztuką
Ja robię tak że ustawiam bez podpiętej linki skrajne przełożenia za pomocą śrub do regulacji
Później podpinam linkę i ewentualnie koryguje za pomocą nakrętki baryłkowej

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj
21 minut temu, piter614 napisał:

Ja robię tak że ustawiam bez podpiętej linki skrajne przełożenia za pomocą śrub do regulacji
Później podpinam linkę i ewentualnie koryguje za pomocą nakrętki baryłkowej

Robisz świetnie,zgodnie ze sztuką ;) 

Ps. A tak na marginesie,mam zbędny świetny łańcuch connex 11sX i się zastanawiam,czy będzie hulał  na 9s. Teoretycznie wew. wymiar się zgadza :D .Jak myślicie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SiwyBDG

Też tak ustawiam. Inaczej chyba by się nie dało, bo linka by trzymała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614
4 godziny temu, SiwyBDG napisał:

bo linka by trzymała

to może masz zbyt napiętą ?

Edytowane przez piter614

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ahaja

Jak chcesz wykorzystać manetkę lewą 3 rzędową do 2 rzędów to teraz Twój blat (38) musi być na pozycji 2 a młynek na 1 (manetki). Regulujesz tak by blat chodził na całej kasecie a młynek od najniższych biegów do np 7-8-9. Dlatego, że on służy do podjazdów a nie do jeżdżenia na dolnych koronkach kasety. Na przerzutce przedniej blokujesz śrubą H  wjazd wózka, by nie szedł dalej niż 2 jakbyś chciał manetką pociągnąć dalej. I to musi działać.

Przy 28/36 wózek powinien być jakieś 0,5mm od łańcucha.

Nie dasz rady obsługiwać 10 rzędów 9 rzędową manetką ... i zmieniarka prawa też powinna być na 10 rzędów. Dlatego, że mniej więcej na takiej samej szerokości kasety doszedł Tobie jeszcze jeden bieg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Ja bym zmienił manetke na zwyczajnie Deore 2x10 i były spokój z przerzucaniem
Sam kupiłem tutaj na forum XT manetki przód i tył, biegi zmieniam dowolnie i nie ma możliwości by obcierało o cokolwiek na skrajnych przelozeniach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SiwyBDG

Mówisz, że obecna Acera SL-M3010 ma inny skok niż Deore m6000. Może i masz rację zobaczymy zamówię i dam znać co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
astrofan
Napisano (edytowane)

Witam Wszystkich na forum. Jestem tu nowy. Często śledzę i oglądam filmiki na YT i postanowiłem właśnie tu się zarejestrować. Jestem zupełnym amatorem i użytkuję rowery tylko rekreacyjnie jak i jako transport do pracy. Ogólnie posiadam dwa rowery Trek FX4 S oraz jak w temacie stary Trek 800 singletrack. Zamierzam go reanimować.:) 

Dlaczego? 

- jestem pierwszym właścicielem  od lutego 2000 roku i jest częścią mnie. 

- stan jest bardzo dobry lub wzorowy, zawsze starałem się o niego dbać.

- rama cro-mo (w treku 800 singletrack tylko rocznik 2000 posiadał pełną ramę jak i widelec sztywny cro-mo. Inne roczniki tylko rurę podsiodłową albo główny trójkąt ramy z widelcem. Piszę to  co wyczytałem z sieci i katalogów treka)

Pytam jaka grupa osprzętu będzie odpowiednia? Ja stawiam na deore m6000. Napęd 2x10. Korba 38-28, kaseta 11-36. Nie chcę za drogo. Takie deore 6000 to dla mnie optimum. 

Jeżdżę jak napisałem rekreacyjnie i to by mi w zupełności wystarczyło.

Chcę też aby rower posiadał ogólnie dwa kolory czarny i złoty. Fotki dam później. Ogólnie ten kolor nie występuje w katalogu treka. Dragon Fly Yellow. Jak się dowiedziałem to europejskie kolory mogły się różnić.

Nie wiem czy próbować składać samemu czy dać do serwisu? Koszt to 150zł. 

Zdjęcie z sieci jest zapożyczone. Swoje wrzucę po południu. 

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.gumtree.com%2Fp%2Fbicycles%2Ftrek-800-singletrack-series-mountain-bike-17.5-frame.%2F1339575098&psig=AOvVaw1ppZd591O6VMh6OzOJTuyf&ust=1582443020942000&source=images&cd=vfe&ved=0CAkQjhxqFwoTCKjYnO_R5OcCFQAAAAAdAAAAABAE

Pozdrawiam. Piotr.

Edytowane przez astrofan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leszcz
Napisano (edytowane)

Idealny wybór 2x10 m6000.

Ja jeżdżę w TPK i wystarcza mi nawet 1x10. Korba ma 2 zębatki 36 i 24 ale nie mam przerzutki i manetki.

W dużych górach zrzucam łańcuch nogą. Spowrotem bez zsiadania ręką daję wyżej. Nawet niektorzy zawodnicy stosują ten trik.

Jeśli z wymianą korby to dałbym na serwis. Chyba że chcesz się mocno rozwinąć i w przyszłości wszystko robić sam. Do czego zachęcam.

Mój 1.5x10 😉

20200220_121358.jpg

Edytowane przez leszcz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Też uważam, że jeśli jesteś zdecydowany reanimować ten rower to Deorka będzie dobra.

Napędy 2 na są bardzo uniwersalny.

Ja bym złożył sam bo mam narzędzia i trochę wprawy ale jeśli Ty się na tym nic a nic nie znasz to oddaj do serwisu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
astrofan

Witam i dziękuję za sugestie. Tak zrobiłem. Umuwiłem się do serwisu w przyszłym tygodniu. Wyjdzie mnie ok 250zł za poskładanie wszystkiego razem z kołami. Najbardziej przerażało mnie ustawienie przerzutek. Na zdjęciu moja stalowa maszyna przed transformacją :). Jak ją odbiorę to się pochwalę wygląde jak i wrażeniami z pierwszej jazdy. Pozdrawiam.

Ps. Potrzebuję dobrych 1 1/8" klasycznych sterów. Ma ktoś namiary?

WP_20191014_13_48_26_Pro.jpg
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
astrofan

Witam. Właśnie skompletowalem wszystkie części do mojego treka. Czeka go druga młodość☺️.

Dostalem też te nieszczęsne stery. Polowałem na tanga seiki czy jakoś tak ale nigdzie nie mają w kolorze czarnym. Postawiłem na neco h717 na łożyskach maszynowych. Powiem że wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. O dziwo zastosowano łożyska o parametrach co japońskie tanga czy inne dobre marki także jak padną to nie trzeba będzie wybijać misek tylko wymiana łożyska i wsio. 

W czwartek jadę zawieźć maszynę do poskładania. 

Tak z czystej ciekawości. Czy można dobrać kolor ramy do oryginału? Czy trek stosuje lakierowanie proszkowe czy inne technologie? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
magol

Koledzy,

Zastanawiam się nad wyborem kasety. W związku z tym dwa pytania:

1. SunRace MXO 11-36 czy też Deore CS HG-50 11-36 lub CS HG-500 11-34?

2. Czy kasety te wejdą na bębenek piasty XT M756 (8/9 Rzędowa piasta )

Ma to pracować z napędem 2x10 i korbą Deore m6000 36/26. Jazda bardziej rekreacyjna, w miare mozliwości do pracy, las plus może z dwa razy miesiącu Beskidy. Starty póki co wykluczone.

Powroty po latach są ciężkie;). Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka
8 minut temu, magol napisał:

1. SunRace MXO 11-36 czy też Deore CS HG-50 11-36 lub CS HG-500 11-34?

Kup to na co Cię stać.

8 minut temu, magol napisał:

2. Czy kasety te wejdą na bębenek piasty XT M756 (8/9 Rzędowa piasta )

Tak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
astrofan

Witam. Mój trek 800 wrócił cały w nowej odsłonie deore m6000. Nie ma jeszcze opon bo nie zdecydowałem jakie. Jest piękny.

WP_20200308_001.jpg
  • Lubię to! 1
  • Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
astrofan

Witam. Parę obiecanych fotek. Nowy rower prowadzi się super. Praca nowego napędu wraz z wyregulowaniem przerzutek to pierwsza liga. Podziękowania dla serwisu. Naprawdę kawał dobrej roboty. O dziwo przednia przerzutka w żadnym położeniu nawet skrajnym nie obciera o łańcuch. Rewelacja. 

IMG_8914.JPG IMG_8915.JPG IMG_8916.JPG IMG_8917.JPG IMG_8918.JPG IMG_8919.JPG IMG_8920.JPG
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi