Waldek

Co z tymi łańcuchami Shimano?

Rekomendowane odpowiedzi

Waldek

Uważam że smarowanie i czyszczenie daje efekt tego iż nie pada napęd a łańcuch nie chodzi na boki i działa ciszej oczywiście zmniejsza tarcie ale naciaga się na długość nie na bok. Materiał gdyby był odpowiedni to sezon łańcuch shimano powinien wytwac

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SzpiceR
5 godzin temu, Waldek napisał:

Materiał gdyby był odpowiedni to sezon łańcuch shimano powinien wytwac

Co to jest sezon? Tak samo jakbym napisał, że olej w aucie zmienia się raz w roku. 

BTW ludzie gonią za gramami, ładują 12 rzędowe kasety i łańcuch, który to obsłuży ma działać precyzyjnie a nie być kowadłem. W mojej trzepackiej karierze zauważyłem, że łańcuchy sram wytrzymują przy moim użytkowaniu sporo dłużej. Moje użytkowanie to w skrócie "kadencja, kadencja, właściwa kadencja. " Od jakiś 1500km mam założony śmieciowy łańcuch sram za 59 plnów (11s) i przymiar wpada tak samo jak kiedy go zakładałem. Poprzedni ultegra/XT wymieniłem po ponad 3k tylko dlatego, że zlapal "boczne luzy" i halasowal przy przełożeniach bez przekosow 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
21 godzin temu, leejoonidas napisał:

Pisząc to wszystko tutaj i pokazując zdjęcia wiedziałem że zadziała to jak efekt kija wsadzonego w szprychy, ale tak to miało zadziałać aby ludzie zastanowili się nad tym że problem nie zawsze leży w jakości wykonania danego elementu (łańcucha), ale w sposobie jego smarowania lub użycia odpowiedniego smaru, akurat w tym przypadku smar przeznaczony do łańcuchów motocyklowych lepiej chroni przed zużyciem łańcuch rowerowy niż niejeden olej lub smar do niego dedykowany

Akurat smar i brandzlowanie przez lizanie nie ma na to wpływu. Przed zużyciem chroni prawidłowo dobrane przełożenie  w zależności  od obciążenia ( "opór pod nogą") + prawidłowy obrót w rytmie.  W zimie dochodzi jeszce temat soli, ale gdy sprzęt jest użytkowany non stop to ma to niewielki wpływ. Na żywotność ma wpływ w pierwszej kolejności materiał  z którego został wykonany dany element.

Smarowanie co najwyżej w tym wypadku ma za zadanie wyciszyć łańcuch.

W dniu 17.09.2019 o 13:11, Waldek napisał:

Moim stylem jest twarda kadencja

No i dla mnie wszystko jasne.

6 godzin temu, Waldek napisał:

Materiał gdyby był odpowiedni to sezon łańcuch shimano powinien wytwac

U mnie spokojnie wytrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
biniu

Ja tam kręcę lekko. Kadencja 100-110, ale kasete shimano 7 rządowa pomielilem w 3.7k km, przerobila przez ten czas dwa łańcuchy srama, po tym kilometrarzu łańcuch na jednym najczęściej jezdzonym przelozeniu zaczął skakać.

Dla mnie tasowanie się z tym wszystkim jak z małym dzieckiem jest grubą przesadą. Zrobić grubszy serwis napędu co zajmie godzine raz na 1000km rozumiem, ale czyścić łańcuch po kazdej jeździe i smarować odbiera mi przyjemność z jazdy rowerem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Waldek

Ja w poprzednim rowerze szosowym miałem kasetę drama 9 rzędów plus lancuc srama pc951 po górach rzadko wrzucałem zębate z przodu 36, wszystko szło w 50-tce efekt to 8000 km i ponad 100000 UP i łańcuch naciagniety 2 mm dla mnie to bardzo dobry wynik. Shimano po 2000 km padł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
14 godzin temu, biniu napisał:

ale kasete shimano 7 rządowa pomielilem w 3.7k km, przerobila przez ten czas dwa łańcuchy srama

No tak , jak to był nawet pod 8s ( PC 830, 850, 870) to nie dziwota.

Nawet nie chce wiedzieć jaki był stopień zużycia tego łańcucha po takim przebiegu nawet przy jeździe zmiękkiego w rytmie.

Ale jakbyś już użył 9-kowego PC971 to ten przebieg wyniósł by prawie 4x tyle co przytoczonych przeze mnie 8-kowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1

ja na 9tkowym hg53 zrobiłem ok 6 tys km i jeszcze się trzyma, chociaż już mu bliżej jak dalej do wymiany...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
biniu
10 minut temu, kaido2 napisał:

No tak , jak to był nawet pod 8s ( PC 830, 850, 870) to nie dziwota.

Nawet nie chce wiedzieć jaki był stopień zużycia tego łańcucha po takim przebiegu nawet przy jeździe zmiękkiego w rytmie.

Ale jakbyś już użył 9-kowego PC971 to ten przebieg wyniósł by prawie 4x tyle co przytoczonych przeze mnie 8-kowych.

Użyłem i używam łańcucha do 7-8 rzędowych kaset. Czemu miałbym używać do 9 rzędowych skoro mam 7 rzędową?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
16 minut temu, biniu napisał:

Użyłem i używam łańcucha do 7-8 rzędowych kaset. Czemu miałbym używać do 9 rzędowych skoro mam 7 rzędową?

Z uwagi na przepaść jakościową. U mnie 8 rzędówka nie wytrzymywała tysiąca km... jeśli tylko łańcuch będzie dobrze pracował na 8 rzędowym napędzie (nie testowałem, więc nie wiem) To taka zmiana jest bardzo sensowna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
Napisano (edytowane)

Bo oprócz kilku wyjątków 7 i 8-mio rzędowe łańcuchy to plastelina, a dokładnie ich ogniwa ( nie rolki) wykonane są z tańszej niskowęglowej stali.

Zmieniono tak skład wielu jeszcze dziś znanych modeli łańcuchów po tym jak napędy 8s wyszły z użytku sportowego.

20-to letni CN-HG40 to nie jest ten sam łańcuch co obecny CN-HG40.

Żywotność starego pod moją nogą to zakres 8-10 tys km, obecnego  800-900 km.

Po dziś dzień używam kaset 7s z wielu względów, w połaczeniu z łańcuchami od 9-11s.

Działa to jak najbardziej prawidłowo, bo czemu miało by niedziałać. Grubości koronek są takie same, grubości blatów też, jedyna różnica to odstępy, a za to odpowiedzialna jest manetka, a dokładnie skok pomiędzy przełożeniami.

Edytowane przez kaido2
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Piotr78
Napisano (edytowane)

Łańcuch 7/8 sp różni się od 9 sp szerokością wewnątrz jak i na zewnątrz. To nie to samo. Ponadto 20 lat temu dla napędów 7/8 sp byly łańcuchy IG, hg40 wszedł trochę później. Są też lepsze łańcuchy shimano na 7/8 sp. Hg70, hg50 ( dwie wersje ), a obecnie lepszy od hg40 to hg71.  Łańcuch kmc x8 ( różne wersje ). Też jest bdb. Jest ybn c8. Jest kilka innych. I mają nawet większą wytrzymałość niż ich odpowiedniki 9sp. Bo są grubsze.  Co do działania lancucha 9 sp na kasetach 7/8 sp to owszem działa. Natomiast pedant znalazłby minimalne opóźnienie w działaniu. Szczególnie jak łańcuch będzie zużyty, pancerze brudne, itp. 

Edytowane przez Piotr78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
Napisano (edytowane)

Oczywiście , że różnią się szerokoscią, bo muszą, są docelowo przeznaczone do innych kaset jeżeli chodzi o ilość koronek. Jednak szerokość wewnętrzna jest na tyle duża, że spokojnie  może działać taki łąńcuch nawet 11s na koronkach 7s, czy wolnobiegach które z uwagi na to że są obecnie z  bele czego mają trochę szersze rzędy ( grubości koronek wolnobiegowych).

Nieraz odczuwam drobne różnice w sumie nie mające znaczenia w działaniu napędu na różnych łąncuchach, jednak nie jest to podyktowane ich szerokością, a sztywnością. Najcześciej przymulają popularne łańcuchy 8s ( KMC i wspomniany Schimano).

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Piotr78

Kolejna rzecz, różnica szerokości łańcucha ma wplyw na przednią przerzutkę. Gdy mamy klatkę przerzutki 8 sp to węższe łańcuchy coraz bardziej upośledzają zmianę przełożeń. 8-9 sp różnice pomijalne niemal ( aczkolwiek są ) ale im weższe tym gorzej.  Co prawda nie montowalem nigdy łańcucha szerszego/wezszego więcej niż o jedno "oczko". Bo nie było takiej potrzeby. Korba 3 rzedowa tez moze mieć problemy ( lancuch wpadac pomiędzy koronki korby 7/8 sp ). Nie ma co kombinować. Póki są dobre łańcuchy 8 sp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2

Żadnych problemów nie zauważyłem przy stosowaniu węższych łańcuchów z PP  6-7s, a w terenie ( zwłascza ba jakiś piachach używam 2-ch blatów), cyk i jest tam gdzie ma być z marszu.

Nawet odległość między blatami jest na tyle mała, że łańcuch gdyby doszło do sytuacji że spadnie podczas przerzucania ( co mnie się nigdy nie zdarzyło)  pomiędzy nimi się nie zaklinuje.

Fakt jest też taki że spotkałem stare korby ( tanie stare no name kitajce) gdzie odległość była na tyle duża, że dedykowany łańcuch potrafił się zaklinować, jednak to są marginalne przypadki, w obecnycm sprzęcie już nie spotykane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi