mlgi

ramy Big Nine 300, Cube Attention, Mosso Odyssey

Rekomendowane odpowiedzi

mlgi

Witajcie

Przy zakupie roweru trochę się pospieszyłem, nie przeanalizowałem do końca tematu, trudno. Mam Rometa Orkan 4, amor już jedzie, jest zmiana na Raidona AIR ze skokiem 80mm.

Zastanawiam się też nad ramą, bo do tej nie wsadzę większej opony niż Smart Sam 29x1.75 (chociaż aktualnie testuję Conti AT Ride 28x1.6, realnie 28x1.5), a ostatnio co raz częściej trafiam na sypki piach i na takich odcinkach strasznie spada prędkość, albo w ogóle rower muszę prowadzić.

Rama do osi QR i bez taperowanych sterów.

Zastanawiam się nad:

- rama z Meridy Big Nine 300 (rocznik chyba 2015-2016)

- Cube Attention (rocznik 2016)

- Mosso Odyssey

Wszystko w rozmiarze 19" pod 29er

Mosso najtańsze, potem Merida i najdroższy Cube (799 zł)

Wizualnie najbardziej podoba mi się Cube, Merida wydaje się najlepiej przygotowana, a Mosso kusi ceną.

Co byście wybrali?

Jeszcze drugie pytanie, nie sprawdziłem jeszcze wspomnianych Smart Sam'ów, może zmiana 29x1.75 wyeliminuje mój problem w dużym stopniu i zmiana ramy nie jest konieczna?

Dzięki za pomoc

Michał

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj

Zamienił stryjek siekierkę na kijek :/ 

Żadna z tych ram nie jest dobra.Wszystkie stare,a za taką kasę kupisz już sztywną oś i taperowaną główkę,amora możesz oddać do 14 dni

Zastanawiam się po co robisz takie zamiany???Że opona do nowej wchodzi,to nie jest argument,bo do lepszej ramy też wejdzie 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Zupełnie nie rozumiem takich modyfikacji. Kupiłeś taki rower , a nie inny , więc daj sobie spokój z wymianą.  Nie wiem jakich prędkości oczekujesz na sypkim piachu. To wymagające podłoże.  Nawet terenowy bieżnik i  2,5 cala szerokości  w tym przypadku nie pozwoli jechac ze stalą prędkością.  Ponadto opona 1,75 to przecież nie szosa i śmiało można na tym wszędzie wjechać.  Mam na myśli oczywiście normalne warunki użytkowania.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mlgi

@Accent_Szaj wytypowałem takie ramy, a nie inne celowo, mógłbym przenieść niemal wszystkie elementy z obecnego roweru.@elmapeto dzięki za głos rozsądku

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj

Zawsze do usług ;) 

Jak widzę jakieś sensowny upgrade,to jestem pierwszy do motywacji.

W twoim wypadku szkoda inwestować w ten rower.Lepiej jak "dorośniesz" do zamiany to sprzedaj Romet'a i kup już całkiem inny.

Wtedy napisz jakim budżetem dysponujesz,a my pomożemy wybrać najlepszą opcje 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto
Napisano (edytowane)

Z drugiej strony jak masz kasę na ramę, amor zamówiony to co Ci szkodzi. Podłubiesz trochę przy przekladce i satysfakcja będzie. Pozdro

Edytowane przez elmapeto

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Widocznie przy zakupie roweru nie zadałeś sobie pytania, czego oczekujesz od roweru i teraz kombinujesz. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mlgi

Na rowerze, którym jeździłem wcześniej nie miałem możliwości zapuszczać się w takie tereny jak teraz, bo to był sztywny trekking.
Aktualnie narzekam tylko na odcinkowy piach, bo już parę razy glebę bym zaliczył...
Myślę jeszcze nad tańszym rozwiązaniem, mianowicie z przodu dać 29x2.1 (np Rocket Ron), a na tył Smart Sam 29x1.75, bo większy nie wejdzie.
Co o tym myślicie, jest to jakieś rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto
Napisano (edytowane)

Jest to dobry pomysł. Nie wiem tylko czy różnica nie za duża. Trakcje poprawi.

Edytowane przez elmapeto
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ahaja

Trochę błąd zrobiłeś z zamówieniem amorka 80mm. Do crossowej ramy spokojnie wejdzie 100mm i to lepiej jeździ - przerabiałem dokładnie takie same dylematy. Miałem Accent Nodkapp a zmieniłem na Accent Peak TA. Nie zmieniałbym gdyby na tył wchodziła swobodnie 2.20/2.25 ... ale niestety mieściła się 2.10. Mierzyłeś u siebie suwmiarką tylne trójkąty? Ile masz miejsca?

Brak sztywnej osi nie przeszkadza - tak samo zadziała zmiana z samozaciskacza na imbus - polecam. W fullach to może jest bardziej odczuwalne bo tył i tak sobie lata przy każdym depnięciu, w HT już nie. Rama ze sztywną osią z tyłu wymaga również wymiany kół ... a to już duży koszt.

Z przodu musiałbyś dać oponę 2.20/2.25, na tyle może być 2.10. Front jest ważniejszy. Poniżej 2.10 nie wsadzaj nic bo w terenie to 'katasztchofa'.

A zerknij też na np olx w swoim fyrtelku czy czasami ktoś nie ma na sprzedaż takiego Cube'a ... z tego co zerkałem to dość tanio stoją. Wypchniesz Rometa, dołożysz, masz co chcesz. Wybierzesz sobie wielkość,  wersję co do osprzętu.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mlgi

Na tylnim trójkącie mam na dole 55-57 (ciężko zmierzyć bez wyciągania koła, u góry 60mm.
Skok amora 80mm, bo tak sugerował@ACTIVIA.
Wyczytałem też na innym forum, że "inni" do Orkana próbowali wsadzić grubsze kapcie i był kłopot ze szlifowaniem ramy, gdy opona była lekko zabłocona, także 47-622 to maks.
Zastanawiam się co na przód, na tył musi iść wsponniany Smart Sam (w porównaniu do aktualnej AT Ride dostanę 10mm więcej).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mlgi

Ostatecznie zakupiłem komplet Smart Sam'ów 29x1.75, pojeżdżę i podejmę decyzję czy jest wystarczająco czy muszę coś zmieniać.

Dzięki wszystkim za udzielenie się w wątku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi