zibi_j1

Drastyczny spadek pulsu po zaprzestaniu bardzo intensywnej aktywności.

Rekomendowane odpowiedzi

zibi_j1

Zaobserwowałem u siebie pewien problem. Sytuacja powtórzyła się już dwukrotnie.

Kiedy walczę z podjazdem lub sprintem wysoko w czwartej strefie (puls około 160), i nagle przy takim "rozpędzonym" organizmie się zatrzymam, słyszę w uszach uderzenia mojego serca i z każda sekundą bije ono wolniej. W przeciągu dosłownie 10-20 sekund puls spada mi PONIŻEJ 60 BMP. W uszach szum, w oczach mroczki a w głowie helikopter. Sytuacja trwa maksymalnie minutę, po czym puls wraca do prawidłowej wartości (120-130) Mogę jechać dalej jak gdyby nigdy nic. Jeśli po takim ostrym interwale się nie zatrzymam to nic takiego nie ma miejsca. 
W związku z tym mam dwa pytania. Czy to normalne? Czy to bezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva

A co na to mówi Twój kardiolog?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
46 minut temu, Sziva napisał:

A co na to mówi Twój kardiolog?

To samo mu mówiłem, badania kontrolne trzeba zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva
3 minuty temu, SpiderMAN napisał:

To samo mu mówiłem, badania kontrolne trzeba zrobić.

Słyszysz @zibi_j1? Marsz na badania kontrolne!

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
2 minuty temu, Sziva napisał:

Słyszysz @zibi_j1? Marsz na badania kontrolne!

Ehh... jak ja nie cierpię lekarzy :( 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN

I się nie stresuj bo to nic strasznego, taki efekt możesz mieć w związku z tym, że masz spory ubytek wagi w stosunkowo krótkim czasie. Patrz jesień 2018 do teraz, serducho trzeba badać regularnie, by potem zonka nie było.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva
Teraz, zibi_j1 napisał:

Ehh... jak ja nie cierpię lekarzy :( 

A kto lubi łazić po lekarzach? Masz dla kogo żyć, więc jeśli nie dla siebie, to zrób to dla najbliższych.

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Zibi a kto ich lubi? Z pikawką nie ma żartów. Zwykłe EKG zapewne nic nie wykaże. Badanie wysiłkowe dopiero coś pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
13 minut temu, PrzeLuka napisał:

Zbi a kto ich lubi? Z pikawką nie ma żartów. Zwykłe EKG zapewne nic nie wykaże. Badanie wysiłkowe dopiero coś pokaze.

Jestem o tym wręcz przekonany. A weź się doproś o skierowanie na takie coś... Chyba muszę zamarkować utratę przytomności na DDR w okolicach szpitala ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Wiesz, że z NFZ to się mówiąc brutalnie o akt zgonu ciężko doprosić a co dopiero badania czy leczenie. Prywata.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva
6 minut temu, zibi_j1 napisał:

Jestem o tym wręcz przekonany. A weź się doproś o skierowanie na takie coś... Chyba muszę zamarkować utratę przytomności na DDR w okolicach szpitala ;)

Zibi, koszt próby wysiłkowej EKG u kardiologa to 120-150 złotych. Do wyskrobania w każdym budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zbyszek.K
7 godzin temu, Sziva napisał:

Zibi, koszt próby wysiłkowej EKG u kardiologa to 120-150 złotych. Do wyskrobania w każdym budżecie.

No to ja mam super "kargiolorz"ż"kę" (lub jak się to pisze) ;) sprawdziła mi ciśnienie jakimś na 24 godzinnym urządzeniem chyba Holter (miałem już dwukrotnie)  i EKG co wizytę. Do tego mam ciśnieniomierz i muszę mierzyć ciśnienie dwa razy dziennie wraz z pulsem na miesiąc przed wizytą. A że jest młodsza od dziadka (czyli mnie) to zawsze powtarza proszę o siebie dbać, puls na rowerze dla pana max 160...teraz mam ciśnienie na poziomie 120/80 wzorcowe a puls to zależy jak jeżdżę rowerem.... oczywiście biorę lek NEDAL" na początku było - cała tabletka rano a w tej chwili ćwiartka!!! dobrze jest dbać o siebie :) zdrowie ma się jedno!!!!!!!!!!! ufff...to na tyle.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tuptam
11 godzin temu, zibi_j1 napisał:

Zaobserwowałem u siebie pewien problem. Sytuacja powtórzyła się już dwukrotnie.

Kiedy walczę z podjazdem lub sprintem wysoko w czwartej strefie (puls około 160), i nagle przy takim "rozpędzonym" organizmie się zatrzymam, słyszę w uszach uderzenia mojego serca i z każda sekundą bije ono wolniej. W przeciągu dosłownie 10-20 sekund puls spada mi PONIŻEJ 60 BMP. W uszach szum, w oczach mroczki a w głowie helikopter. Sytuacja trwa maksymalnie minutę, po czym puls wraca do prawidłowej wartości (120-130) Mogę jechać dalej jak gdyby nigdy nic. Jeśli po takim ostrym interwale się nie zatrzymam to nic takiego nie ma miejsca. 
W związku z tym mam dwa pytania. Czy to normalne? Czy to bezpieczne?

Być może jest to związane z hipotonią ortostatyczną, bez dokładnych badań ciężko stwierdzić ze 100% pewnością.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź
19 godzin temu, zibi_j1 napisał:

Czy to normalne?

Raczej tak.

19 godzin temu, zibi_j1 napisał:

Czy to bezpieczne?

Niezbyt.

Myślałem o tym trochę od tego czasu, jak stało Ci się to na Brevecie. Trochę popytałem, nieco poczytałem i wychodzi na to, że przydarzyło Ci się coś, co związane jest ze zbyt szybkim (gwałtownym) przerwaniem wysiłku. I układ naczyniowy po prostu przez sekundę zwariował. Zapobiegać temu można w bardzo łatwy sposób, za pomocą tak zwanego cool down:

https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/abc-cwiczen/cool-down-co-jest-przyklady-cwiczen-aa-hrBw-bNMq-Tm3f.html

https://www.fabrykasily.pl/treningi/cool-down-wazny-element-treningu

Po prostu pamiętaj, że jak chcesz stanąć szybko na siusiu, to nie możesz tego robić z marszu, gdy akurat tętno masz "na progu". 😉 I nie ma się co bać. 

Aczkolwiek konsultacje kardiologiczne zawsze wskazane.

• Dziękuję! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
panMarcin

To nie jest normalne moim zdaniem, trzeba iśc po poradę do specjalisty. Ja to staram się co jakiś czas przebadać, wiem, że wizyta w szpitalu to nic ciekawego no ale jak trzeba to trzeba 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi