Manfred535

Rama w kolorze matowym w Trek X-Caliber 7 2019

Rekomendowane odpowiedzi

Manfred535

Witam Wszystkich,

Interesuje się kupnem nowego roweru. Jednym z paru modeli które biorę pod uwagę jest Trek X-Caliber 7 2019  no i właśnie, dostępny tylko w kolorze matowym. Obawiam się że będzie problem z czyszczeniem z błota, ewentualnych plam po dotknięciu spoconą dłonią. Przecież można też lekko ubrudzić smarem podczas naprawy na trasie. Czy taka rama nie jest wrażliwa na zarysowania? Czy mając taki rower trzeba się z nim ładnie obchodzić :) Ktoś ma doświadczenie z matowym kolorem?

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/x-caliber/x-caliber-7/p/23147/?colorCode=blue

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SzpiceR

1. Kupować rower do tłuczenia się po lesie

2. Przejmować się brudem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Przy takim podejściu dokup do roweru wieszak na ściane. Jak się sprzetu używa to się sprzęt zużywa. Takie są odwieczne prawa natury i nie ma znaczenia czy lakier będzie matowy czy z połyskiem.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

ja mam fulla w czarnym macie, błoto się zmywa a rys spod błota nie widać ;)

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Manfred535

Niektórzy trzymają rowery w mieszkaniu bo nie mają innego miejsca i dlatego taki rower się czyści. Poza tym ubrudzony smarami rower nie za bardzo nadaje się na wprowadzenie do mieszkania. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

nie przesadzajmy z tym smarem. Jedynie tylne widełki mogą sie ufajdać od oleju z łańcucha - ale to przy pierwszej jeździe po smarowaniu. Przecierasz i czysto. Błoto - zmywalne. Na macie będzie widać każdy  dotyk palca do momentu wjechania w las - błoto czy kurz szybko to przykryją. Podczas mycia - wszystko zejdzie. Ogólnie ten temat jest na zasadzie - "chcę kupić t-shirt ale boję się, że się wygniecie"

kup rower i ciesz się jazdą, od śladów palców na ramie gorsze są szramy po zaciągnięciu łańcucha ;)

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Polecam to jako posiadacz roweru , który się brudzi 😄

500_500_productGfx_6581d1583c44531c91d00908d82212d0.jpg
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Od zawsze trzymam i czyszczę rower w mieszkaniu. Czyszczenie roweru w domu to nie przemarsz stada reniferów, więc nie przesadzałbym z tym bałaganem. Jak rower jest wybitnie uświniony to najpierw jadę na myjkę zmyć grubsze błoto. Rower będzie się rysował, obijał i nic na to nie poradzisz. Jedyne co możesz zrobić to minimalizować ten proces oklejając rower tu i ówdzie ale nie powstrzymasz tego zjawiska. 

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
2 godziny temu, elmapeto napisał:

Polecam to jako posiadacz roweru , który się brudzi

Ale przecież jak jeździsz w tej folii to się nie brudzi chyba ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Manfred535

Nie chcę nikogo urazić ale widzę że ciężko o konstruktywny komentarz jak również zrozumienie tematu. Nie każdy co roku kupuje nowy rower i dlatego wybór rodzaju lakieru jest ważny. Jeśli z was tacy luzacy w kwestii koloru lub rodzaju lakieru to ciekawe jak wybieraliście swój rower. Kolor pierwszy lepszy? Po co wybierać kolor skoro i tak się  obłoci podrapie. Można kupić rower w kwiatki i za....  po lesie.  Chodziło mi tylko o to że jakiś geniusz zdecydował o zastosowaniu tylko matowego koloru. Dla mnie taki kolor będzie problematyczny bo nie lubię się pieścić z rowerem. Nie chcę się zastanawiać czy jak ramę przetrę gąbką czy innym materiałem to nie zniszczę warstwy matowej farby. Nie chciałbym kupować specjalistycznego szajsu do mycia roweru i się nad tym....... ....  Dopowiedzcie sobie sami słowo. 

Acha, znalazłem odpowiedzi na https://www.forumrowerowe.org/topic/171019-rysy-i-czyszczenie-kolor-matowy-czarny-kross-be3/

Wszystkim dziękuję za odpowiedzi a temat uznaję za wyczerpany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares

Zawsze mi się wydawało, że rower się kupuje pod względem geometrii i wyposażenia i o ile kolor nie jest jakiś sraczkowy względnie różowy to się bierze. Przedstawione rozumowanie założyciela tematu jest o tyle bez sensu, że można kupić "błyskotkę" zamiast matu ale byle kamyk będzie robił dziurę w lakierze. No i wydziwia z lakierem osoba co nie pieści się z rowerem... Nie wydaje mi się zatem by ktoś poczuł się urażony. Mam znajomego co jedną z szos nie ma szans wyjechać w deszczu.  

• Zażenowany 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Manfred535
Napisano (edytowane)

59 minut temu, Ares napisał:

Zawsze mi się wydawało, że rower się kupuje pod względem geometrii i wyposażenia i o ile kolor nie jest jakiś sraczkowy względnie różowy to się bierze. Przedstawione rozumowanie założyciela tematu jest o tyle bez sensu, że można kupić "błyskotkę" zamiast matu ale byle kamyk będzie robił dziurę w lakierze. No i wydziwia z lakierem osoba co nie pieści się z rowerem... Nie wydaje mi się zatem by ktoś poczuł się urażony. Mam znajomego co jedną z szos nie ma szans wyjechać w deszczu.  

Szanowny Ares, wybrałem rower pod względem geometrii, pech chciał że to pytanie zadałem na tym forum a może źle je sformułowałem. To moja sprawa czy oprócz geometrii którą postawiłem na pierwszym miejscu,  na kolejnym stawiam kolor bo tego już raczej nie będzie mi się chciało zmieniać a na trzecim dopiero napęd który po pewnym czasie zamierzam zmienić na taki którego Trek za te pieniądze akurat nie oferuje. Odpowiedź na zadane pytanie uzyskałem jak już wspomniałem na https://www.forumrowerowe.org/topic/171019-rysy-i-czyszczenie-kolor-matowy-czarny-kross-be3/  Żeby nie było że niczego nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi to dziękuję za porównanie "błyskotki" i matu. Wyciągnąłem z tego wnioski i muszę się z Tobą zgodzić że to jeden "pies" czy to będzie odprysk od kamienia czy rysa od kichnięcia na lakier matowy. 

Edytowane przez Manfred535
zaprzeczenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu
2 minuty temu, Manfred535 napisał:

Uważam że Twój wpis  Ares jest o tyle bez sensu że nie wnosi niczego do dyskusji

wtf?

Ja mam matowego Treka Fuel ex 8 2018 - chciałem fuela (bo wtedy to był rower który oferował mi geometrię jakiej oczekiwałem) z możliwie dobrym wyposażeniem - dlatego w grę wchodził 7 lub 8. 7 - czerwony mat, 8 - czarny mat. Tyle. Był srebrny 8 ale na GX a ja miałem warunek - shimano. Jak widzisz - nie miałem najmniejszego wyboru koloru - trochę jak za komuny z kupowaniem malucha - do wyboru jest każdy kolor pod warunkiem, że jest to czerwony. 

Tak więc - jeśli geo Ci odpowiada a kolory masz do wyboru 2 - wybierz ten milszy Tobie. Newralgiczne miejsca oklej folią a o reszcie zapomnij. Błoto się zmywa a rysy każdy lakier chwyci 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Od 2014 albo 2013 jeżdze na czarnym macie i rower kupiłem z myśla pojeżdzenia nim jeszcze w nastepnym żywocie. Jak zniszczy się lakier to malujesz a nie wymieniasz rower. Mój jest obity i porysowany pomimo, iż naprawdę dbam o sprzęt ale kompletnie mi to nie przeszkadza, bo rower to narzędzie a nie eksponat w muzeum. Jesli przed zakupem styki Ci sie palą na myśl o uszkodzeniu lakieru czy plamach to nie będziesz miał żadnej radości z użytkowania sprzętu. Konstruktywne czy nie kolego drogi między wierszami trzeba czasem czytać, bo probujemy Ci w ten sposób wytłumaczyć, że błednie podchodzisz do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cepelia
Napisano (edytowane)

Matowy lakier czyści się bez problemów, rysy łapiesz na matowym i z połyskiem, jedynie na jasnych kolorach może troszkę mniej widać, choć to nie jest regułą, zależy jaki jest podkład.

Tłuste łapy widać na matowym lakierze, ale gąbka i płyn do naczyń (myjnia z pianą) pomaga. 

Edytowane przez cepelia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares
22 godziny temu, Manfred535 napisał:

Szanowny Ares, wybrałem rower pod względem geometrii, pech chciał że to pytanie zadałem na tym forum a może źle je sformułowałem. To moja sprawa czy oprócz geometrii którą postawiłem na pierwszym miejscu,  na kolejnym stawiam kolor bo tego już raczej nie będzie mi się chciało zmieniać a na trzecim dopiero napęd który po pewnym czasie zamierzam zmienić na taki którego Trek za te pieniądze akurat nie oferuje. Odpowiedź na zadane pytanie uzyskałem jak już wspomniałem na https://www.forumrowerowe.org/topic/171019-rysy-i-czyszczenie-kolor-matowy-czarny-kross-be3/  Żeby nie było że niczego nie zrozumiałem z Twojej wypowiedzi to dziękuję za porównanie "błyskotki" i matu. Wyciągnąłem z tego wnioski i muszę się z Tobą zgodzić że to jeden "pies" czy to będzie odprysk od kamienia czy rysa od kichnięcia na lakier matowy. 

No chyba raczej żle sformułowałeś. Mam dwa przykładowo rowery i z matem mam mniejszy kłopot wizualny a na tym błyszczącym widać każdą ryskę. Przy czym obie powłoki są bardzo solidne. Są natomiast takie, które ładnie wyglądają i błyszczą ale tragicznie z trwałością. Więc sens mojej wypowiedzi jest taki być raczej zwracał uwagę na jakość powłoki a nie na to czy to mat i czy nie. Trek chyba dziadostwa nie wypuszcza na rynek. 

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi