avertos

Ból kolan na nowym rowerze typu Trail

Rekomendowane odpowiedzi

avertos
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, borek83 napisał:

bo wg mnie masz zbyt nisko siodełko

ale to nie tak, chętnie pójdę na bike fitting bo faktycznie poczytalem o tym i warto tyle ze jezeli chodzi o wysokosc siodła to ja przeciez od początku miałem odpowiednią długość siodła ale dwie osoby jak nie więcej atakowali mnie słowami typu "czemu mam tak wysoko sztyce"

Dlatego też obniżyłem sztycę o te 2,5cm od normy (82cm) by była sztyca niżej, bazując na tym co pisaliście. Pogubilem sie juz, bo teraz piszecice ze siodło jednak jest za nisko
Faktycznie też widzialem ze wiekszosc rowerow typu trail i ludzie jezdza na duzo nizszym siodelku w stosunku do wysokosci kierownicy. Eh, chyba ze to przez moje nogi i przez to rower z boku wyglada bardzo dziwnie z tą sztyca wysunieta ;/

Oto cytaty ktore odebralem jakbyu cos bylo nie tak ze zbyt wysunietą sztycą:

Cytat

Na zdjęciu wygląda to tak, jakbyś miał za małą ramę albo o całe niebo za bardzo wysuniętą sztycę. Może jednak warto wydać na bike-fitting?

Cytat

Nie bez przyczyny zwróciłem Ci uwagę na moim zdaniem zbyt wysuniętą sztycę.

^to co mam zrobić skoro wyglada to ze jest zbyt wysunieta? nie rozumiem

myslalem ze rower typu trail zawsze ma nisko siodlo i kierownica jest na jego wysokosci

Edytowane przez avertos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
3 godziny temu, avertos napisał:

bo boje sie ze mnie wysmieja

Poważnie ?

W dniu 8.06.2019 o 13:27, avertos napisał:

Wzrost 186cm

:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
borek83
2 godziny temu, avertos napisał:

dwie osoby jak nie więcej atakowali mnie słowami typu "czemu mam tak wysoko sztyce"

Wysokości siodełka nie ocenia się na wygląd (jego wysokość w stosunku do kierownicy) tylko z Twojego opisu wynika, że masz do swojego przekroku zbyt nisko siodełko. Jeżeli ból kolan jest jednoznacznie z przodu kolan to bez wątpienia tak jest. Wysokość siodełka to tylko jedno z wielu ustawień jakie musisz zrobić dobrze. Problem wynika z tego, że zacząłeś opisywać to jakbyś wysokość siodełka ustawiał regulując sztycę regulowaną i nie wiadomo było czy chodzi o wysokość siodełka czy wysunięcie sztycy. Sztyca regulowana nie służy do regulowania precyzyjnego w trakcie jazdy, a do obniżenia siodełka np podczas zjazdu. Wstępnie wysuwasz ją na maksa i tak ustawiasz sobie wysokość siodełka do jazdy na co dzień, a nie bawisz się regulacjami bo Ci się źle jedzie. I jak ktoś pisał wcześniej zmian nie dokonuje się co 2-3 cm, a 2-3 mm. Z Twojego opisu wynika, że gdyby nie skrzywienie kręgosłupa to miałbyś ponad 190 cm wzrostu więc raczej rama xl i krótszy mostek ewentualnie siodełko do przodu, ale to Ci wszystko wyjdzie na fittingu. Nie ma co pisać albo metodą prób i błędów ustawiając wszystko wstępnie na podstawie swoich wymiarów i porad np Szajbaja na temat fittingu, albo specjaliści. Podstawa bike sizing, a potem bike fitting. Nie łam się, mostek kupisz dłuższy pokombinujesz z kierą może sztyca z większym off setem i dopasujesz się do obecnego roweru. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
avertos
2 godziny temu, borek83 napisał:

Nie łam się, mostek kupisz dłuższy pokombinujesz z kierą może sztyca z większym off setem i dopasujesz się do obecnego roweru.

Nie łamie się ale od początku odbieram Wasze oceny jakby coś było nie tak z roweerm,
Pisząc to ostatnie zdanie to sugerujesz ze mozecie stwierdzić na 1 rzut oka że rower jest dla mnie za mały? :/ 
Bike sizing a bike fitting to dwie uslugi? czyli jak bede w Szczecinie niedlugo to ktorej uslugi pierw szukac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel

Bike fitting.

Tutaj masz opisane wrażenia koleżanki z forum z takiej operacji:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
avertos
Napisano (edytowane)

Czyli domyślam się że są gorsze i lepsze usługi bike fittingu?
Czy system komputerowy co tam skanuje 3d ruchy itd to każda firma musi miec?

W moim przypadku wystarczy doplacic do lepszego bike fittingu czy obojetnie jaki?

Edytowane przez avertos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
6 minut temu, avertos napisał:

W moim przypadku wystarczy doplacic do lepszego bike fittingu czy obojetnie jaki?

Najlepiej jakby Ci Sziva odpisała. Dziewczyna jest oblatana w temacie. Ale moim zdaniem jak już zrobić to raz a porządnie. Tylko że musisz umówić się wcześniej. To trochę trwa i nikt nie zrobi tego "od ręki".

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
borek83

Bike sizing powinieneś ogarnąć ze sprzedawcą przy zakupie roweru. Na tym etapie dobierasz rozmiar roweru do budowy ciała, najczęściej uogólniając do wzrostu i przekroku. Ten etap masz za sobą i na fittingu okaże się czy da się ten konkretny rower w w konkretnym rozmiarze do Ciebie dopasować. Czasem to tylko ustawienia czasem wymiana pojedynczych części i to wszystko. Jest teraz takich usług wiele w różnych cenach. Znajdź coś z dobrymi opiniami i tyle. Najtaniej ani najdrożej nie zawsze znaczy dobrze. Opinie klientów coś już mogą powiedzieć o fitterach. Czasem taki podstawowy zupełnie wystarczy i będziesz cieszyć się jazdą. Nie każdy ma fart na tyle, że ustawi wszystko wstępnie mniej więcej i nawet oryginalnego siodełka nie zmienia i jest OK. Czasem samego siodełka szukasz rok. Albo geometria roweru jest na tyle nieodpowiednia albo np. widelec za krótko przycięty i za dużo nie zrobisz. Ale nie ma co wróżyć tylko trzeba sprawdzić, a samemu też warto kombinować na początek.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
avertos
Napisano (edytowane)

Rozumiem, dzięki Wam.

No ale generalnie jak sobie sam dojdę do perfekcji i nic mi nie będzie przeszkadzać to taki fitting będzie rozumiem zbędny? :)
Pokombinuje przez pare tygodni sam, codziennie testujac nowe ustawienia i jak nie bedzie skutku to wtedy rozważe fitting.

Na rowerze juz mi sie dobrze jeździ, co pomogło to lekkie oddalenie siodełka do tyłu (ale jest zapas) + wyżej siodło (82cm) + przekrzywiona kierownica do przodu (czyli jest dalej od rąk ale wyżej).

Jedynie co mnie zastawnawia to czy zbyt bardzo wysunięta sztyca(tzn. w moim przypadku prawidłowo wysunięta) ale zastanawia mnie czy to nie oznacza tego że może się złamać, jutro sprawdze ile tam w środku jeszcze zostało, bo jak parę cm to bede sie martwil ale jak  10cm to mysle ze na luzie :)

Edytowane przez avertos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
borek83

jak ustawisz wszystko sam i nic nie będzie bolało (poza mięśniami gdy się ujedziesz) to nie musisz korzystać z takiej usługi. Co do tych cm sztycy w ramie to sam nie decyduj bo po pierwsze minimalne wysunięcie masz na sztycy napisane a po drugie, jeżeli nie jest to sztyca dołączona do roweru przez producenta to każda rama też ma takie ograniczenia tylko w tym przypadku trzeba kontaktować się z producentem, chyba że w instrukcji taka informacje zawarto. Przy fullu sztyca i rura podsiodłowa tak w kość nie dostaje, ale sam zauważyłeś, że Twoja sztyca jest znacznie wysunięta, a wtedy dźwignia jest większa więc uważaj na ograniczenia. Szkoda ramy i gwarancji w razie W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva
11 godzin temu, avertos napisał:

Czyli domyślam się że są gorsze i lepsze usługi bike fittingu?
Czy system komputerowy co tam skanuje 3d ruchy itd to każda firma musi miec?

Są skuteczne i nieskuteczne usługi bike-fittingu. Moim zdaniem nie ma znaczenia czy pomiaru dokonuje komputer czy też robi to człowiek z linijką, kątomierzem i sporą wiedzą oraz doświadczeniem.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Evelyn

Najlepszy bikefitting wykonują osoby które są też fizjoterapełtami. Rower ustawiają uwzględniając też pod kątem przybytych urazów. 

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Dodam że po zmianie rower z kross na kellys też miałem problem z kolanem ,jednak tutaj pomogła regulacja siodła ,oraz sam zmiana siodełka na inne

Po tym czasie mogę spokojnie przejechać 50 km kolana nie bolą

Trzeba popróbować różnych ustawień

Druga spraw większa kadencja nie obciąża kolan gdzieś czytałem artykuł taki ,nie mówię tutaj byś kręcił jak wściekły chomik ale  tak by było ci dobrze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red
W dniu 8.06.2019 o 13:50, Ares napisał:

Zanudzasz na śmierć zresztą nie tylko na tym forum. Po co Ci cokolwiek pisać jak Ty nawet nie wiesz to czego służy sztyca regulowana

W końcu ktoś to powiedział. Jakie piwo lubisz?

• Lubię to! 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Evelyn
Napisano (edytowane)

To chyba nie to. Ale to niezdecydowanie może irytować. @avertos weź się w garść. Kupiłeś za mały rower dla siebie ale to nie problem jeśli jest tylko rozmiar mniejszy. Jedyne co musisz zrobić to go ustawić jak koledzy wyżej piszą a nie panikować jak ktoś powie inaczej niż większość. @Red @Ares@Sziva to doświadczeni kolarze więc ich się słuchaj. A jak będziesz taki niezdecydowany to niedługo nikt nie będzie chciał ci odpisywać. 

Edytowane przez Evelyn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
avertos

@evelyn

czemu mi zarzucasz że rower jest za mały?
Według tabelki powinienem mieć rozmiar L. Także nie wiem na podstawie czego wnioskujecie że jest za mały :) Chętnie sie dowiem. Na mnie rower pasuje, przynajmniej nie musze na nim leżeć jak na moim poprzednim XC (też L i prawie identyczny reach i stack)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Evelyn

Bo go nie możesz ustawić. Rower FS powinno brać się rozmiar większy ponieważ reach zmienia się diametralnie zaraz po tym jak na niego wsiądziesz. Zupełnie diametralnie jak w przypadku hardtaila. Ale odpuszczam dalsze tłumaczenie to bo widze że we wcześniejszych postach zaznacza że masz wadę kręgosłupa 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dredi91
Bo go nie możesz ustawić. Rower FS powinno brać się rozmiar większy ponieważ reach zmienia się diametralnie zaraz po tym jak na niego wsiądziesz. Zupełnie diametralnie jak w przypadku hardtaila. Ale odpuszczam dalsze tłumaczenie to bo widze że we wcześniejszych postach zaznacza że masz wadę kręgosłupa 

Nic się nie zmienia.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

Koleżanka ma rację. Zmienia się ale nie tylko reach ale też stack. Tyle że jakie to ma znaczenie w rowerze na którym na singlu jedziesz praktycznie cały czas  na stojąco :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dredi91

b47e645da8cf0546b4b50c06fb5fc861.jpg&key=5b5d01b83f48e31517d94aef627b4327c88db094dff2c0b7549a2ffcaae46ef4 powiedzcie mi proszę jak może zmienić się coś co ma sztywne połączenie...

W rowerze z pełnym zawieszeniem pracuje tylny trójkąt wraz z kołem a nie siodło wobec kierownicy

Jedyne wartości jakie się zmieniają to kąt główki ramy i rury podsiodłowej podczas pracy amortyzacji.

Zreszta gdyby wymiar reach był tak jak twierdzicie dynamiczny to średnio byłoby na jego podstawie dobierać sobie rower, a jest to ważny parametr przy wybieraniu rozmiaru ramy enduro, trail. No i przy tym producenci musieli by podawać jego zakres wartości

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Evelyn

Wyjaśnię to tak jak wyjaśniał trener w UK. Podczas ugiecie dolny róg przedniego trójkąta się zapada a tym samy zwiększa się stack a reach ulega skróceniu. Nie wiem jak to wygląda w praktyce ale anglicy tak uważają. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
avertos
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, Evelyn napisał:

Bo go nie możesz ustawić

Tylko odbieraj to co napisze jako atak ale to że nie umiem go ustawić nie jest argumentem za tym że jest za mały. 
Tak się składa że nie umiałem go ustawić bo nigdy nie miałem takiego roweru przy sobie. :P
Po 5 dniach udalo mi sie go ustawic, siodlo prawie co na maxa do tylu, kierownica "przesunieta" w osi do przodu i jest o niebo lepiej. :)
+ prawidłowy kąt siodła i jego wysokość.

Chcieć = móc :)
Ale no nie ukrywam, wszyscy mnie nastraszyliście że jest za mały, nabrałem się :P 

Edytowane przez avertos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi