Skocz do zawartości

Obliczanie ilości spalanych kilokalorii na rowerze


Bartekowy

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 7.07.2017 o 18:11, adios_1984 napisał:

Sam się zdziwiłem. Myślałem, że to Strava będzie najdokładniejsza, ponieważ jest najbardziej "pro", a jest jak jest :)

Przykład z dzisiejszej przejażdżki, godzinka super luźnego kręcenia. Wykonana praca wg miernika to 656kJ.

- kcal z miernika 731

- kcal endomondo 656 (w granicy 10%)

Także, jeżeli ktoś chce mniej więcej wiedzieć ile kcal spala, myślę, że endomondo jest najbliżej prawdy.

Należy pamiętać o utrzymywaniu aktualnych danych odnośnie wagi. Natomiast tętno spoczynkowe i maksymalne ustalić np z pulsometru, bo wzór 220-wiek potrafi nieźle przekłamać.

Czyli rozumiem ze Twoj komputerek oblicza kalorie na podstawie danych gps, kadencji, pulsu,  predkosci i mocy ?

A dla porownania odpalasz Endomondo ktore korzysta tylko z GPS i ta roznica w ilosci spalonych kalorii miescie sie w 10 % ? Dobrze zrozumialem ?

Odnośnik do komentarza

Od kiedy używam miernika mocy, mój komputerek i także strava oblicza kcal właśnie z wykonanej pracy.

kJ to kJ. Tutaj nie ma znaczenia prędkość, wiatr, nachylenie itp. Puls i waga zresztą też.

Kcal obliczane z mocy są najdokładniejsze w domowych warunkach.

 

Z kolei Endomondo nie współpracuje z miernikami mocy. Ma za to do dyspozycji moje dane o tętnie maksymalnym i spoczynkowym, wagę, no i dane z przejazdu.

 

Także dobrze zrozumiałeś. Endomondo mieści się w granicy 10%, raczej w dół, dysponując tylko danymi opisanymi powyżej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Dnia 18.05.2017 o 00:44, Bartekowy napisał:

Hej.
Często mam problem z obliczeniem ile kcal spalam na rowerze, niby są w necie kalkulatory ale każdy liczy inaczej i mało który uwzględnia wiele czynników.

Jem wtedy na oko, zwykle szamię tyle żeby na pewno było za dużo (jestem chudy) a chciałbym się nieco określić ile i kiedy muszę jeść.
Znacie jakieś internetower kalkulatory albo zwykłe wzory na obliczenie?

Wiem, że liczą się opony w rowerze, prędkość, wzniesienia (chociaż jeżdżę po płaskim głównie), wiatr (ale to już bym olał, celuję w bezwietrzne dni :P ) i to wszystko jakoś bym chciał zsumować, mieć jakiś realny bilans tego co muszę zjeść. Ktoś coś? Jakieś pomysły? :P

Wczorajsza 100. Dystans; 100.87 km, czas; 3:58 min. , średnia prędkość 25.4 km/h , wiek 48 lat, tętno max 160 min 95 średnie 130 . Spalone 2773 kcal. Pomiar za pomocą Polar V800 + H7. Suma spadków 305m , suma wzniesień 310 m . 

Odnośnik do komentarza

Witam, mam taki problem. Mój Mio Cyclo 505 podczas jazdy na trenażerze wydawałoby się jakby znacząco zaniżał spalone kalorie.

mężczyzna 31 lat, 184 cm wzrostu, 74 kg.

Dane z dzisiejszej jazdy np:

tętno: średnie 147, maks 176

czas: 1:02

spalone kcal: 313 ????

Może mi ktoś poradzić jak to Mio oblicza te kalorie. Porównując z pulsometrem innym to ~700 pokazywało.

 

 

Odnośnik do komentarza
Dnia 13.08.2017 o 17:12, janek69 napisał:

Wczorajsza 100. Dystans; 100.87 km, czas; 3:58 min. , średnia prędkość 25.4 km/h , wiek 48 lat, tętno max 160 min 95 średnie 130 . Spalone 2773 kcal. Pomiar za pomocą Polar V800 + H7. Suma spadków 305m , suma wzniesień 310 m . 

W sumie chyba pasuje.

U mnie na 103km, 3:33, avg 29km/h, 34 lata, tętno max 172 avg 152, i średnia moc 206W wyszło 2948kcal.

Odnośnik do komentarza

nawet z miernika mocy dane są orientacyjne, nie uwzględniają wydajności mięśni, która jest sprawą indywidualną i zależy głównie od wytrenowania (podobnie tętno)
jak weźmieny powyższe dane możemy jedynie obliczyć energie potrzebną do przejechania dystansu
sekundy x moc = energia w J
energia w J/1000= energia w kJ
energia w kJ/4,1 = energia w kcal
12780s x 206W = 263268J = 2632kJ=642 kcal
to jest wartość która można tak na prawdę wyliczyć z miernika mocy, dopiero później trzeba uwzględnić wydajność mięśni (~40%), energię poświęconą na inne ruchy np (pracę serca, mięśni oddechowych, podstawowy metabolizm, ruchy tułowia nie związane z napędem korby), aby otrzymać 2948kcal zmiennych jest wiele

jedyną dokładną metodą są pomiary oddechowe Vo2

Edytowane przez kristof1666
Odnośnik do komentarza

Jasne, że zmiennych jest wiele, i tak jak mówisz Vo2 da największą dokładność.

2948kcal to wynik jakiegoś algorytmu.

Jednak dla mnie jako zwykłego usera w zupełności wystarczy informacja, że w kolarstwie stosunek kJ do kcal to około 1:1, a kcal z miernika mocy mieszczą się w skali dokładności 5%.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...