Skocz do zawartości

Kaseta 11s do piasty 10s


Rekomendowane odpowiedzi

Własnie jestem na etapie składania roweru na bazie ramy cube ltd race 2x i jest tam w oryginale napęd 11s a tylna piasta deore fh m615, która jest do napędów 8,9,10.To jak jest z tą kompatybilnością, bo nie wiem w jaki napęd wchodzić.

 

 

Odnośnik do komentarza

Czy się da?? Pewnie się da, w myśl zasady: "jak ci coś nie wychodzi, weź cięższy młotek" (są eksremiści szlifujący pająk kasety) .
Ja bym jednak się trzymał specyfikacji producenta, to że  podaje takie a nie inne dane, z czegoś wynika. Kaseta 11 rzędowa jest o około 2 mm szersza od 10. Niby to niewiele, ale jednak ma istotny wpływ na mocowanie kasety, a zatem nasze bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, Jaceks napisał:

To jak producent upchnął kasetę 11 na piaście m615, może w specyfikacji fabrycznej jest jakiś błąd?

Znając Shimano, to prędzej bym się spodziewał błędu w opisie producenta roweru, niż specyfikacji piasty, aczkolwiek niezbadane są wyroki boskie.
Najprostsza metoda, zmierzyć szerokość kasety, zmierzyć szerokość bębenka, i sprawdzić czy bangla.
W przypadku MTB NIEKTÓRE kasety 11-rzędowe da się zamocować na NIEKTÓRYCH bębenkach 10 rzędowych. Ja jednak w kwestiach bezpieczeństwa (a kwestie związane z mocowaniem napędu mają na nie niebagatelny wpływ) wolał bym nie eksperymentować.
Znam klienta, któremu pękła nakrętka mocująca kasetę w szosie (coś tam właśnie eksperymentował z dopasowywaniem nie do końca kompatybilnych elementów). Efekt zablokowania tylnego koła podczas zjazdu przy prędkości ok. 50 km/h możesz sobie chyba wyobrazić.

 

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, samuel_87 napisał:

Bębenek piasty 11 rzędowej jest trochę dłuższy niż 10 rzędowej , co za tym idzie nie przykręcisz kasety 11 na piastę 10 ( ponoć nakrętka łapie na 3/4 gwintu).

Tak to jest w przypadku szosy. Szerokość bębenka do MTB się nie zmienia bo największa koronka nie jest oparta na pająku a przymocowana do sąsiedniej koronki (a co za tym idzie wchodzi wgłąb koła).

Tu masz szerszy opis http://www.jarlath.net/2016/11/kaseta-11rz-na-bebenek-9rz/

Edytowane przez Red
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

@Red nie będę się z Tobą sprzeczał, choć kiedyś słyszałem ,że jest inaczej, nawet był o tym artykuł.

Kaseta CS-M9000 - 11 rzędów na nowym bębenku i Dyna-Sys11

Zgodnie z oczekiwaniami zobaczyliśmy 11 rzędową kasetę, którą założono na nowy bębenek. Z tego wiosek, że nie będzie ona kompatybilna z poprzednimi systemami. Shimano ma w zwyczaju określania nazwami i skrótami swoje wszystkie technologie - tak jest i tym razem. Nowy system będzie rozszerzeniem Dyna-Sys i oznaczany jako "DYNA-SYS11". Nie będzie on praktycznie w ogóle kompatybilny z DYNA-SYS.

Bębenek w systemie DYNA-SYS11 będzie szerszy, ale wzór na nim jest identyczny z dotychczas stosowanym - także  będzie można założyć kasetę 10- oraz 9-rzędową. Trzeba będzie tylko zastosować podkładki redukujące.

Jeśli kogoś wprowadziłem w błąd to przepraszam :)

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Może coś przeoczyłem, ale czy ktoś z was sprawdził szerokość kasety 10 i 11 rzędowej, lub miał z takimi do czynienia i próbował sam zakładać 11 kasetę na bębenek 10?

Kaseta 11 rzędowa jest szersza o około 2mm, więc spokojnie wejdzie. Sam mam piastę Boplighta do 8/9/10 rzędowych kaset i bez problemu założyłem kasetę 11 rzędową i dokręciłem ją bez problemu. 1100km i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza

Hej,

Podciągnę temat.

Nowe koła, składane, piasta dtswiss 350 ratchet, z kapslami na qr.

Rower to spec crux, przelajka.

Póki miałem naped tiagry, kasete 10s 11 36 shimano, nie było problemu... kaseta była założona na piastę bez podkładek i było ok, sztywno i bez luzów... 

Zachciało mi się zmienić naped...weszły klamki 105 7000, przerzutka grx 810 i miała być kaseta 105 11s r7000 11 32...

Miała być ale nie ma...nie da się założyć..za krótki bebenek...ostatnia koronka, 11ka, nawet ząbków bebenka nie łapie tylko się kręci luźno...o skreceniu tego nie ma mowy...

Bebenek od krawędzi, do miejsca gdzie opiera się kaseta, ma 35mm... Kolega ma co prawda piaste novatec, ale identyczna kasete 105ke, i u niego ten wymiar to 37,5mm.

No i teraz...dlaczego ?? Czy mam za mały bebenek ?? Jak ? Czemu? Co zrobić? Co kupić   w sensie bebenek zapewne, ale jaki ?? Próbowałem coś szukać, ale tego tyle rodzajów jest ze juz mnie glowa boli...;)

Odnośnik do komentarza

Wytłumaczenie jest proste.

Kasety MTB 9,10 i 11 wchodzą na ten sam bębenek.

Kasety Szosowe 9,10 wchodzą na Bębenek do MTB

Kaseta Szosowa 11 jest o 1,85mm szersza od kasety 9 i 10 szosowej i mtb, przez co nie wejdzie na bębenek MTB czy stary szosowy.

Musisz wymienić bębenek na szosowy z głębszym wcięciem, jeśli DT takie ma.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...