opablo1

Trenażer smart czy pomiar mocy

Rekomendowane odpowiedzi

opablo1

Panowie, 

kończy się sezon trenażerowy i nadszedł czas na wymianę mojego starego trenażera na coś nowego. I tu mam pytanie co wybrać: 

Trenażer smart typu Flux 2z pomiarem mocy?  Czy może miernik mocy Inpeak + tańszy smart trenażer już bez tego pomiaru mocy? 

Ścigam się w BM więc katuję sprzęt mocno. Wiadomo że miernik w korbie jest przydatny cały rok ale czy zakup tańszego trenażera pozbawi mnie możliwości np wgrania pliku gpx z trasy żeby trenażer mógł mi sam ją symulować? 

Mam mętlik w głowie.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Juni0R0011
Napisano (edytowane)

Tu decyzja należy do Ciebie, tak jak napisałeś na tańszym trenażerze nie będziesz miał takiej funkcji żeby sama regulowała Ci obciążenie, będziesz musiał robić to ręcznie, wiec nie będziesz miał opcji wgrania pliku z gpx. Wiec musisz wybrać co jest dla Ciebie lepszą opcją :) Kupując Inpeak'a masz pomiar w domu i w terenie. 

No ale nie masz regulacji :/ My za Ciebie decyzji nie podejmiemy :D

Najlepsza opcja dla Ciebie to Inpeak + Flux 2z :D 

No ale teraz jesteśmy na początku sezonu wiec jak na razie to chyba będzie więcej jazdy w terenie :D 

Edytowane przez Juni0R0011

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
opablo1

Oczywiście że nie podejmiecie, ale może dostanę jakąś wskazówkę co będzie za a co przeciw obu rozwiązaniom. 

Temat trudny i nie tani niestety, więc na zakup obu gadżetów niestety nie ma opcji. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Jeśli jeździsz MTB, to moim skromnym zdaniem, lepiej zainwestować w trenażer i w domu robić strukturyzowane treningi, a w terenie jechać na puls/feel i szlifować bardziej technikę.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Argi
Napisano (edytowane)

Wszystko zależy od tego, jak planujesz angażować pieniądze w dłuższym okresie czasu. Możesz teraz kupić InPeak, a na zimę Fluxa lub coś tam. Z tym, że raczej nie ma trenażerów smart bez pomiaru mocy. Niech mnie ktoś poprawi, ale jeżeli smart to z założenia pomiar mocy posiada. Lepszy czy gorszy, ale jednak. Ja kupiłem na zimę trenażer smart, na sezon nowe koła, a na następny chyba Inpeak'a choć do końca nie wiem czy nie jest to przerost formy nad treścią :)))) Największą dla mnie wartością było chyba "wejście" w świat Zwifta. Na starym trenażerze nie zbliżałem się nawet do takiego poziomu intensywności treningu, bo wiało nudą i trudno się pobudzić.

Edytowane przez Argi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
opablo1

Argi - słuszna uwaga - sam nie mam pewności czy trenażer SMART to z założenia przede wszystkim pomiar mocy w trenażerze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
beskidbike
Napisano (edytowane)

Oczywiście, że można mieć trenażer smart bez pomiaru mocy. Kupujesz pomiar mocy np.Inpeak do tego Tacx Flow z Decathlona i wszystko śmiga, Zwift, Trainerroad itp.

Obciążenie jest sterowane przez oprogramowanie (tryb ERG) na podstawie mocy którą wskazuje miernik np.Inpeak :)

A trenażer smart, to nie pomiar mocy tylko właśnie zdolność reakcji na sygnał z tego oprogramowania poprzez protokół FE-C

Edytowane przez beskidbike
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
edmundo

A ja zainwestowałbym raczej w miernik mocy. Pamiętajmy, że trenażer, jak drogi by nie był, będzie zawsze tylko namiastką jazdy w realu. ERG na pewno jest wygodniejszy ale na ile odwzorowuje prawdziwe warunki jazdy to trudno stwierdzić. Dzięki miernikowi mocy będziesz mógł porównać wyniki osiągane w realu i na trenażerze. Osobiście mi tego brakuje i zamierzam zakupić miernik mocy w najbliższej przyszłości. Moim zdaniem trenażery smart są przereklamowane. Rozumiałbym jeszcze gdyby ZWIFT wprowadził np. wyścigi dla samych posiadaczy trenażerów smart. Póki co niestety czegoś takiego nie ma. Kończy się to tak, że mając super hiper trenażer smart startujesz z ludźmi, którzy korzystają ze sprzętu znacznie zawyżającego wskazania mocy. Biorąc to pod uwagę dałbym sobie spokój z zakupem trenażera smart i kupił coś tańszego. Ten sprzęt pozwoli Ci przetrwać zimę i zrobić konkretny trening. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
beskidbike
Napisano (edytowane)

Weź pod uwagę, że są jeszcze ludzie (np.ja) których Zwift w ogóle nie interesuje, tylko korzystają z konkretnych platform treningowych np.Trainerroad. Wybierasz konkretny trening, nie interesujesz się przełożeniem i obciążeniem, bo trenażer sam nim steruje, albo na podstawie tego jaką moc sam przekaże do aplikacji, albo poprzez inny miernik mocy który posiadamy. To jest mega wygodne.

A do treningów na zewnątrz zostaje nam już sam miernik.

Posiadając tylko trenażer z pomiarem mocy, po sezonie "zimowym" trzeba już trenować "na czuja", mniej uniwersalnie.

Także w budżecie do 3000 zł, miernik~1500 + trenażer smart(Tacx Flow) 1000 zł + akcesoria 

Edytowane przez beskidbike
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
edmundo
W dniu 27.03.2019 o 10:02, beskidbike napisał:

Weź pod uwagę, że są jeszcze ludzie (np.ja) których Zwift w ogóle nie interesuje, tylko korzystają z konkretnych platform treningowych np.Trainerroad. Wybierasz konkretny trening, nie interesujesz się przełożeniem i obciążeniem, bo trenażer sam nim steruje, albo na podstawie tego jaką moc sam przekaże do aplikacji, albo poprzez inny miernik mocy który posiadamy. To jest mega wygodne.

A do treningów na zewnątrz zostaje nam już sam miernik.

Posiadając tylko trenażer z pomiarem mocy, po sezonie "zimowym" trzeba już trenować "na czuja", mniej uniwersalnie.

Także w budżecie do 3000 zł, miernik~1500 + trenażer smart(Tacx Flow) 1000 zł + akcesoria 

Niezależnie od tego jakiej aplikacji używałbym do treningu wolałbym zyskać możliwość porównania treningu w realu i na trenażerze dzięki posiadaniu miernika mocy niż trenażer smart i brak miernika mocy. Oczywiście najlepiej posiadać oba rozwiązania. Ale mam wrażenie, że autor tematu rozważał zakup tylko jednego z nich. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
daihat

Zdecydowanie pomiar mocy do roweru, to  z perspektywy roku trenowania na Elite Directo.  Tryb ERG (automat. sterowanie obciążeniem po mocy) to jest jedynie kwestia wygody tudzież większego realizmu w Zwifcie.  W trainerroad żeby nie zmieniać przełożeń (można sobie wybrać najciszej pracujące zębatki), w Zwifcie żeby musieć zmieniać przełożenia (i tak większość osób używa 50% odwzorowania nachylenia żeby się nie szarpać jak głupi  z przerzutkami).

Sam tryb ERG nie zwiększy jakości naszego treningu chociaż na nim możemy jechać zawsze na idealnie założonej mocy  i kadencji jednocześnie, bo wiadomo przełożenia mają przeskoki, zmusza do wytrzymania obciążenia bo inaczej nie ukończymy interwału. Jest to rzeczywiście mega wygodnie -można oglądać youtuba i nie patrzeć w ogóle na ekran i dane, ale też rozleniwia i nie uczy doboru optymalnych przełożeń.

Wciąż nie kupiłem miernika do jazdy na zewnątrz i zbytnio się nie spieszę bo wszystkie krótkie interwały 1-5min robię na trenażerze a długie, sweet-spoty, wytrzymałość jakoś na czuja po pulsometrze da się przeboleć. Jednak z dzisiejszej perspektywy lub gdy mi padnie directo kupuję:

opcja budżetowa:  Elite Novo Force 8 +miernik mocy (jeśli jeszcze nie będę mieć)

opcja droższa: elite turno +miernik mocy (jeśli jeszcze nie będę mieć).

Uważam, że nie potrzebuję ERG i jest to trochę gadżet, bardzo fajny, jak tempomat w samochodzie ale wolę inwestować w inne rzeczy w tym sporcie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tadzikpl

Kup pomiar mocy, a zamiast trenażera direct drive, kup rolkę z oporem magnetycznym od Elite, najlepszą, jaką dasz radę (oczywiście Nero to byłby szczyt). Doskonała jazda, w domu i z pomiarem na dworze.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi