Luzy w sterach.

Rekomendowane odpowiedzi

Franz Mauer
24 minuty temu, YoungJanek napisał:

Podejrzewam, że mam luzy w sterach, ale nie jestem pewien więc przychodzę z pytaniem jak rozpoznać czy mam luzy?

A co spowodowało,że podejrzewasz luzy w rowerze na sterach?

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Moim zdaniem luzy gdy już są to są wyczuwalne w czasie jazdy i na postoju ruszając rowerem tak jak pisze @Sziva. Skąd ta myśl,że luzy są ale nie wiesz czy na pewno?

Odnośnik do odpowiedzi
PiotrekGT
17 godzin temu, Sziva napisał:

Chwyć za ramę jedną ręką, a za widelec drugą i poruszaj w kierunku prostopadłym do główki ramy. Od razu wyczujesz czy masz luzy.

Nie bardzo to rozumiem, to chyba już by musiał mieć naprawdę spore luzy, żeby je tak wyczuć.

@YoungJanekZaciśnij przedni hamulec i poruszaj lekko rowerem przod tył, jak będzie "stuk puk" to masz luzy ale to nie koniec, następnie ponownie zaciśnij hamulec ale skręć kierownice w lewo albo prawo o 90stopni, jeśli dalej będzie stuk to znaczy, że luzy są w sterach, jeśli stukanie ustało to znaczy, że luz jest na widelcu.

Odnośnik do odpowiedzi
  • PrzeLuka pinned, pinned i pinned this temat
  • 1 month later...

Cześć.

Proszę Was o pomoc, ja nie mam już pomysłu na ten problem…

Mam spory luz na sterze, nagrałem krótki filmik jak to wygląda: https://youtu.be/RExWNlOklR0

(w dalszej części filmiku wskazuje palcem gdzie widać luz, może nie być to dobrze widoczne na filmie).

Próbowałem już go dokręcać wg. tego co przeczytałem w internecie (dolną śrubkę poluzować, dokręcić tą środkową a następnie dolną), nie podziałało, przy okazji ukręciłem gwint i zmuszony byłem kupić nową śrubę ‘rozporową’. Na nowej luz jest taki sam. Dokładałem podkładki pod środkową śrubę ale nie wiem nawet czy to ma jakiekolwiek znaczenie.

Dodam, że rower był przeze mnie malowany więc musiał być rozkręcony, jednak to było bardzo dawno i dokładnie nie pamiętam czy może coś pominąłem przy skręcaniu i tu leży przyczyna? Nie mam doświadczenia w serwisowaniu rowerów. Dodaję galerie z paroma zdjęciami, może to przybliży rozwiązanie problemu: https://imgur.com/a/fN1jFVJ

Proszę o pomoc, może Wy coś widzicie czego ja nie dostrzegam?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj

Galeria pomogła ;)

Gdzieś pisałeś podkładkę pod mostek i rura sterowa wystaje. Powinna minimalnie (ok.3mm) chować się. 

Poniżej masz podkładki o których mowa. 

0_0_productGfx_5df77f07c6e8a013a6669c4bb

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Accent_Szaj napisał:

Galeria pomogła ;)

Gdzieś pisałeś podkładkę pod mostek i rura sterowa wystaje. Powinna minimalnie (ok.3mm) chować się. 

Poniżej masz podkładki o których mowa. 

0_0_productGfx_5df77f07c6e8a013a6669c4bb

Dzięki za odzew, ale napisałem w poście, że podkładek używałem. Próbowałem z jedną 5mm i dwoma czyli razem 10mm. Nie pomogło. Ale co ciekawe i dla mnie kompletnie niejasne, przy tej nowej śrubie rozpychającej nie mogę dokręcić tej dużej nakrętki, jest lekki opór ale śruba obraca się dookoła, nie mam pojęcia dlaczego (na 'sucho' normalnie się wkręca na gwint).

Edytowane przez maxioreq
Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj

U ciebie rura wystaje ponad mostek

Powinno to wyglądać tak:

37.thumb.jpg.cdd364d49ee18b88ad2f08f8e483ad02.jpg

Co do gwiazdki,to pokaż na zdjęciu o co chodzi 

Właśnie gwiazdka/szyszka powinna niwelować ten luz.Czemu nie kupisz najzwyklejszej szyszki tylko kombinujesz z tymi wynalazkami.One są do karbonowych rur i mając takową nigdy nie udało mi się w 100% zniwelować/ustawić dobrze luzu :/

Odnośnik do odpowiedzi

Dwa zdjęcia: https://imgur.com/a/oxletJN

To co zaznaczyłem na czerwono kręcę imbusem do maksymalnego rozszerzenia się tego elementu w rurze, następnie kręcę tym czarnym kapslem, gwint łapie i kawałek się dokręca, ale dalej mogę kręcić w nieskończoność i nic. 

Nie wiedziałem że to jest do karbonowych rur, możesz zapodać jakieś zdjęcie takiej normalnej szyszki?

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj
11 godzin temu, maxioreq napisał:

Nie wiedziałem że to jest do karbonowych rur,

Tu masz nawet w tytule ;) 

https://www.skapiec.pl/site/cat/3628/comp/90756672

11 godzin temu, maxioreq napisał:

To co zaznaczyłem na czerwono kręcę imbusem do maksymalnego rozszerzenia się tego elementu w rurze, następnie kręcę tym czarnym kapslem, gwint łapie i kawałek się dokręca, ale dalej mogę kręcić w nieskończoność i nic. 

Wkładasz tą srebrną część za płytko.(zaznaczona na czerwono)

FSA-Compressor-Pro-Headset-Expander-carb

Spróbuj nakręcić tą czarną część(kapsel) tylko na jeden zwój,żeby delikatnie złapała.Wsadź całość do rury i dokręć srebrną śrubę,jak szyszka się rozejdzie,to dopiero dokręć kapsel(zaznaczony na twojej fotce na zielono).

On teraz, jak ekspander jest za płytko,to kończy mu się gwint i najnormalniej w świecie się obraca :/ 

Edytowane przez Accent_Szaj
Odnośnik do odpowiedzi
vdcmike

Ten stożkowy element z napisem kelys IMHO jest pokrywą starych sterów - zastąpić zwykłymi podkładkami dystansowymi.

Odnośnik do odpowiedzi
PiotrekGT

Jedna uwaga o której chyba tu nikt napisał, jeżeli dokręciłeś górną półkę amortyzatora to ona nie pozwoli gwiazdce zacisnąć sterów.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...

Podpinając się pod wątek, szybkie pytanie.

Pojawił mi się luz na górnym łożysku. Rower Merida Scultura 400, widelec pełen carbon. Czy pojawiający się luz jest wynikiem zużycia eksplotacyjnego, czy jest to objęte gwarancją roweru? Jak sądzicie? Rower ma ok. 1,5 roku.

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj
8 godzin temu, Rurku_ napisał:

, czy jest to objęte gwarancją roweru?

Zawsze warto spróbować.

8 godzin temu, Rurku_ napisał:

pojawiający się luz jest wynikiem zużycia eksplotacyjnego

Jak nie uznają gwarancji. To poluzuj mostek i ekspander. Posmaruj górę rury sterowe pastą do łączeń karbonowych i poskręcaj 

Odnośnik do odpowiedzi