Grzeszaldo

VAN RYSEL - nowa marka Decathlona

Rekomendowane odpowiedzi

xcentric

Właśnie sztyce najłatwiej mi było sprawdzić na szybko - wycieranie, czyszczenie itp. nic nie dawało . Nie próbowałem jedynie zaklejać góry, bo bym się w 100% przekonał .
Nacisk z góry na siodło powodował strzelanie w ramie, w pobliżu suportu - po zluzowaniu nieco zacisku skrzypienie ustało , ale która czynność pomogła, tego nie wiem ...
Dodatkowo wcześniej rozbierałem całe mocowanie siodełka i czyściłem gwinty w śrubach regulacyjnych, bo dostał się tam piach - też nie pomogło.
Drażni mnie to strasznie, bo powraca nawet po przejażdżkach w mieście, gdzie rower mojej córki za 1k nie wydaje z siebie żadnych niechcianych odgłosów

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sentio
11 minut temu, xcentric napisał:

Właśnie sztyce najłatwiej mi było sprawdzić na szybko - wycieranie, czyszczenie itp. nic nie dawało . Nie próbowałem jedynie zaklejać góry, bo bym się w 100% przekonał .
Nacisk z góry na siodło powodował strzelanie w ramie, w pobliżu suportu - po zluzowaniu nieco zacisku skrzypienie ustało , ale która czynność pomogła, tego nie wiem ...
Dodatkowo wcześniej rozbierałem całe mocowanie siodełka i czyściłem gwinty w śrubach regulacyjnych, bo dostał się tam piach - też nie pomogło.
Drażni mnie to strasznie, bo powraca nawet po przejażdżkach w mieście, gdzie rower mojej córki za 1k nie wydaje z siebie żadnych niechcianych odgłosów emoji850.png

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

No cóż w takim razie zainwestuj w Effetto Mariposa Carbogrip. Bo w sumie u mnie się sprawdziło i ja tego nie wymyśliłem, tylko wziąłem poradę z tego wątku: 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzesiek SRC 1
Napisano (edytowane)

Dzisiaj z samego rana wyskoczyłem na mały trening uprzednio dość mocno luzując sztycę. Przez 2-3 km była kompletna cisza tylko, że z czasem siodełko siadło niżej. Także na 100% jest to wina obejmy i siły z jaką jest ona dokręcona. Bo później znowu zaczęło trzaskać jak skręciłem ją mocniej. 

W sumie pierwszy raz się z czymś takim spotkałem. Zawsze dokręcałem na "oko" zarówno swoje jak i żony rowery i nigdy nie miałem z tym problemu. Owszem z czasem poprzez brud lub wilgoć coś tam zaczęło trzaskać, ale po przeczyszczeniu był spokój. 

A tutaj występuje to nagminnie. Zaraz po treningu odebrałem z paczkomatu Mariposa Carbogrip. Wyczyściłem, spryskałem i skręciłem. Trochę musiałem poluzować bo lekko trzaskało, ale teraz pod naciskiem jest cicho...

No zobaczymy jak to wyjdzie w praniu w czasie jazdy. Środek jest bardzo fajny - tworzy taką lekko klejącą powłokę, która uszczelnia i stabilizuje. Myślę, że się przyda przy tego typu rzeczach :) 

P.S.

Przy serwisie zauważyłem, że taka cieniutka podkładka, która jest zaraz przy główce ramy jest zardzewiała. Oczyściłem to WD 40 i wygląda już lepiej,  ale już mogli się bardziej postarać i dać tam jakąś nierdzewkę 😑 Jak będę na przeglądzie to poproszę o wymianę. 

A do tego "ruda" też się zabrała za śrubki od klocków hamulcowych. Klocki Shimanowskie, więc nie wina Decathlonu ;)

Wczoraj też spadł mi łańcuch przy zmianie z dużej na małą płytę. Lekko się zakleszczył na zębie i przez to zrobił się na nim zadzior. To raczej moja wina bo musiał być za duży "krzyż" na łańcuchu bo przed zmianą nie zmieniłem na lżejsze przełożenia z tyłu. Dobrze, ze to było przy małej prędkości bo inaczej wyłamał bym cały napęd. 

Edytowane przez Grzesiek SRC 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sentio

I jak tam to strzelające siodełko? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzesiek SRC 1
W dniu 9.09.2019 o 11:19, sentio napisał:

I jak tam to strzelające siodełko? 

W sobotę kupiłem nowe siodełko Selle Italia C2 Gel Flow. Niestety wymiana siodełka jak i spryskanie sztycy Mariposa Carbogrip nic nie pomogło. Nadal słychać skrzypienie na nierównościach. Pozostaje już chyba tylko dokręcenie tej obejmy kluczem dynamometrycznym lub ewentualnie wymiana obejmy. Spróbuję przełożyć tę z crossa. 

A co do samego siodełka. Za mną są już dwa treningi 2 x 50 km i jestem z niego jak na razie bardzo zadowolony. W końcu ustał problem "drętwienia wiadomo czego" :)

Na tym fabrycznym siodełku już tak po 20-30 km byłem odrętwiały a przez to odbierało mi to trochę radość z samej jazdy. 

Selle Italia jest o 1 cm krótsze, ale o 1 cm szersze i ma węższy nos. Jest zdecydowanie wygodniejsze i stabilniejsze. Poprzednie musiałem dość mocno obniżyć, aby zniwelować drętwienie, ale przez to tyłek po zmianie chwytu na kierownicy cały czas mi się przesuwał. A tutaj siedzi mi się teraz bardzo stabilnie. Otwór powoduje też, że ugina się mocniej.  Także dla mnie zmiana na PLUS. Koszt siodełka w Decathlonie 200 zł. W sumie mają najniższą cenę za ten model wśród konkurencji. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mareq

Jesteś pewien, że skrzypienie pochodzi od sztycy?

Mi niedawno zaczął skrzypieć Triban. Sidełko sprawdziłem. Zacząłem obstawiać, że to coś z suportem, bo jak mocno depnąłem to skrzypienie było mocniejsze. Niestety podczas próby jazdy bez pedałowania również czasem skrzypiało. Najwięcej na mocnych nierównościach. Sprawdziłem zaciski kół i pooglądałem spawy. Sprawdziłem również stery.

Ostatecznie okazało się, że w przednim kole miałem mniej naciągnięte sprychy niż w tylnym. Podociągałem je (oczywiście centrowanie nie jest mi obce) i teraz jest cicho jak makiem zasiał.

Naciąg szprych łatwo sprawdzić: postukaj po nich leciutko np. łyżką do opon. Im niższy ton, tym mniejszy naciąg. Będą oczywiście różnice tonu pomiędzy szprychami ale nieduże. Porównaj sobie ton szprych pomiędzy przednim i tylnym kołem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzesiek SRC 1
Napisano (edytowane)
W dniu 10.09.2019 o 14:01, mareq napisał:

Jesteś pewien, że skrzypienie pochodzi od sztycy?

Raczej tak.

W crossie miałem kiedyś niedociągnięte szprychy i wydawały wtedy takie metalicznie pykanie. A tutaj jest trzeszczenie, w sumie takie samo jak w czasie dokręcania obejmy. Często na jakiś lekkich podjazdach staje na pedałach i wtedy nic nie słychać.  W sumie w niczym to nie przeszkadza, ale jest trochę irytujące.

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda to nowe siodełko to jest zdjecie na Stravie. Jest tam też w komentarzu opinia kolegi, który ma to siodełko od 3 lat tyle, że w wersji L na crossie. 

Jutro przed pracą postaram się wyskoczyć na "stówkę", aby przetestować je na dłuższym dystansie i sprawdzić czy było warte swoich pieniędzy...

https://www.strava.com/activities/2691256698

P.S.

Siodełko przetestowane na dystansie 120 km z sumą wzniesień lekko ponad 1100 m. Także "tyłek" trochę popracował :) 

Jak dla mnie po tak krótkim okresie ( 200 km) jest bardzo dobrze. W końcu nie odczuwam drętwienia. Owszem jakiś tam lekki ból tyłka jest, ale z czasem powinno to jeszcze bardziej się ułożyć. W porównaniu do fabrycznego mniej też skóra ociera się o "nos siodełka" i nie czuć z czasem lekkich obtarć czy potówek. 

Edytowane przez Grzesiek SRC 1
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Grzesiek SRC 1

Problem ze skrzypiącą sztycą rozwiązany - chyba na stałe ;)

Dokręciłem z odpowiednią siłą + potraktowanie jej Mariposa Carbogrip i od około 400 km kompletna cisza. 

Ostatnio też lekko podregulowałem tylną przerzutkę bo od ponad 2 tysięcy kilometrów nic przy niej nie było robione. 

Tylna oponka też już na poważnym dotarciu. Przednia trzyma się dzielnie. 

Rowerek ma na liczniku 3200 km i nadal bez poważniejszych usterek - oby tak dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi