Skocz do zawartości

Strzelająca/skrzypiąca sztyca.


Waldorf

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Próbuje pozbyć się strasznego skrzypienia sztycy pod siodłowej. Skrzypienie dochodzi z miejsca gdzie sztyca wchodzi w ramę. Mowa o karbonowej sztycy i karbonowej ramie. Użyłem wszystkich możliwych past z piaskiem, bez piasku, smary i wciąż skrzypi jak sprężyny w starej kanapie .Próbowałem również na sucho co okazało się najgorszym rozwiązaniem.  Zastosowałem szerszy zacisk sztyce myśląc, że większa powierzchnia pomoże. Nie udało się. Macie jakieś inne sposoby na takie niedogodności ?

Odnośnik do komentarza

Cześć! Przeczyściłeś dokładnie miejsce głebiej ? możliwe że tam jest jakiś brud. Kiedyś miałem podobną sytuację i owinąłem drucik w białą szmatę nasączoną płynem do mycia naczyć i wyczyściłem do cna nawet to co się znajdowało na samym dole zostało usunięte. I od nowa nasmarowałem.

Spróbuj mojego sposobu i poczekaj na reszte pewnie nie tylko ty miałeś taki problem.

Albo problem jeszcze może tkwić w siodle tam też jak się dostanie brud na jarzemka to może skrzypieć ;)

Odnośnik do komentarza

Wyczyść, nasmaruj pasta do carbonu, dokręć obejmę z odpowiednim momentem (Nm). Można miejsce owinąć taśma izolacyjną w ten sposób zabezpieczysz dostawanie się syfu.

Ponadto można kupić obejmę na 2 śruby jak już powyższe nie pomoże.

big_30052055-1.jpg?lm=1487579078

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, MadOnion napisał:

Wyczyść, nasmaruj pasta do carbonu, dokręć obejmę z odpowiednim momentem (Nm). Można miejsce owinąć taśma izolacyjną w ten sposób zabezpieczysz dostawanie się syfu.

Ponadto można kupić obejmę na 2 śruby jak już powyższe nie pomoże.

big_30052055-1.jpg?lm=1487579078

Dzięki. Muszę poszukać pasty do carbonu. Obejma już jest nawet z uszczelką.

IMG_6432.JPG
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, martinb3 napisał:

A czym nasmarować skrzypiącą aluminiową sztyce?

Jakąś pastą do sztyc, ja używam Finish Line Fiber Grip.

Jeżeli rama i sztyca jest alu to można też użyć np: shimano anti seize ale bardzo delikatnie.

Innych smarów nie polecam - będzie problem z opadaniem sztycy (a karbonu to już w ogóle nie należy smarować smarem)

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, martinb3 napisał:

A czym nasmarować skrzypiącą aluminiową sztyce?

Zwykłym smarem wystarczy. Przede wszystkim należy zabezpieczyć sztycę przed dostawaniem się syfu. Mogę polecić taką opaskę SYNTACE.Ja po zastosowaniu tego nie mam, żadnych problemów z trzeszczeniem, choć moja aluminiowa sztyca siedzi w karbonowej ramie ;) Poza tym może się okazać, że trzeszczenie będzie się co jakiś czas odzywać. Wynika to z tego, że wnętrze ramy nie jest obrabiane finalnie (brak lakieru) i ocieranie dwóch metalowych elementów powoduje wydzielanie się drobinek materiału, który następnie może przyczyniać się do trzeszczenia. Co jakiś czas nalezy wyjąć sztyce, przetrzeć ją oraz wnętrze rury podsiodłowej i ponowić smarowanie.

Syntace_Little_Joe_Dichtung_black[1470x849].jpg

W niektórych modelach sztyc Fizik np. cyrano producent dodaje podobną uszczelkę. Można ją też kupić osobno w różnych kolorach.

1_max.jpg
Odnośnik do komentarza

Sprawdź siodełko z przodu też miałem taki problem i okazało się że sprzypi na samej końcówce gdzie dwa preciki wchodzą do plastiku wyczysciłem i spryskałem smarem w spreju no i pomogło a przed ten z sztyca robiłem cuda niewidy bo tak się to skrzypienie nosiło że byłem na 100% pewien że to właśnie sztyca skrzypi i okazało się że się myliłem?

 

Odnośnik do komentarza

Dzięki wszystkim za uwagi i porady. Wypróbowałem wszystko po dwa razy i więcej. Nie uwierzycie. Pomógł zwykły smar. Dodam tylko, że sztyca również się nie obniża. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza

Mam taki problem a mianowicie gdy smigam na rowerze to strzela mi sztyca a dokladniej jej jarzmo (sprawdone). Dzieje sie to tylko gdy zabrudzi sie piachem z blota. Pomaga umycie pod woda ale na chwile. Juz probowalem wielu rzeczy lacznie z daniem ciekiej warstwy smaru na wszystjie laczenia.

Macie jakis pomys co z tym zrobic? 

Odnośnik do komentarza

Jeżeli masz zacisk z szybkozamykaczem to dobrze wymienić na zwykły, bo te z dźwigienkami częściej wydają dźwięki. Po drugie - nie dopuszczać do zabrudzenia. Popularnym patentem jest założenie w to miejsce kawałka dętki rowerowej. Ja uwikłałem się z tym tak, że grubą taśmą izolacyjną zakleiłem nacięcie w ramie i okleiłem nią zacisk. Nawet nieźle wygląda ;-) i przede wszystkim jest skuteczne. No i przede wszystkim przed tymi zabiegami dobrze wszystko wyczyścić łącznie z wnętrzem ramy. 

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, Maki napisał:

Mam taki problem a mianowicie gdy smigam na rowerze to strzela mi sztyca a dokladniej jej jarzmo (sprawdone). Dzieje sie to tylko gdy zabrudzi sie piachem z blota. Pomaga umycie pod woda ale na chwile. Juz probowalem wielu rzeczy lacznie z daniem ciekiej warstwy smaru na wszystjie laczenia.

Macie jakis pomys co z tym zrobic? 

Może dokręcona jest ze zbyt małym momentem ? Na mojej jest oznaczenie 22Nm-24Nm do dość sporo.

Edytowane przez GBike
Odnośnik do komentarza
Dnia 3.5.2017 o 10:15, Maki napisał:

Mam taki problem a mianowicie gdy smigam na rowerze to strzela mi sztyca a dokladniej jej jarzmo (sprawdone). Dzieje sie to tylko gdy zabrudzi sie piachem z blota. Pomaga umycie pod woda ale na chwile. Juz probowalem wielu rzeczy lacznie z daniem ciekiej warstwy smaru na wszystjie laczenia.

Macie jakis pomys co z tym zrobic? 

Owiń pręty siodełka taśmą izolacyjną w miejscach, gdzie stykają się z łożem jarzemka :)

Odnośnik do komentarza
rafalgorak@gmail.com

Cześć! Jak tam problem ze sztycą? Złożyłem rower na podobnej ramie (ACCENT Peak Carbon) i niestety mam ten sam problem. Czy skrzypienie nie wróciło?

 

 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, rafalgorak@gmail.com napisał:

Cześć! Jak tam problem ze sztycą? Złożyłem rower na podobnej ramie (ACCENT Peak Carbon) i niestety mam ten sam problem. Czy skrzypienie nie wróciło?

 

 

Nie wróciło. Sztyca się też nie opuszcza a przejechałem już w ten sposób 3 maratony. Pewnie od czasu do czasu trzeba wyciągną i przeczyścić z piachu, błota i innych ale na razie nie dotykam do puki jest dobrze.

Odnośnik do komentarza

@Waldorf 

@rafalgorak@gmail.com

W rowerach bardzo czesto zdarza się, że coś trzeszczy, szczególnie gdy na styku dwóch elementów metalowych, a już na pewno po jakimś czasie użytkowania - elementów aluminiowych. Oprócz sztycy do trzeszczenia może dojść w okolicach połaczeń mostek-kierownica, pręty siodełka - łoże sztycy. Rzeczywiście przesmarowanie pomaga, ale trzeba też mięć na uwadze, że smar zbiera syf, który równiez wywołuje trzeszczenia. Przerabiałem to wielokrotnie i nadal smaruję tylko używam smaru teflonowego lub ceramicznego, który delikatnie przesycha pozstawiajac tylko "ślizgą" warstwę. 

Dodatkowo na sztycę można zastosować niewiele ważąca opaskę ochronną - kupna lub można samemu zrobić z kawałka otuliny do rur (choć to może nie wyglądać zbyt estetycznie, ale jest skuteczne) ;)

 

5904c692d93ba_Syntace_Little_Joe_Dichtung_black1470x849.jpg.44e126ca726757f7bb55a647de20411d.jpg pobrane.jpg
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...