89neo

Szerokość obręczy a szerokość taśmy/opaski

Rekomendowane odpowiedzi

89neo

Hej! Pomóżcie mi proszę dobrać szerokość opaski - nie taśmy na obręcz do koła Mavic Cosmic.

Samo koło ma wewnątrz 17 mm i chcę wybrać albo 20 mm albo 22 mm, nie miałbym dylematu gdyby nie głębokość "łóżeczka" obręczy, które jest dużo niżej i jest dość głębokie. Dla przykładu wyciąłem kawałek elastycznego tworzywa o szerokości 20 mm i ułożyłem w obręczy i przy bardzo dokładnym wyśrodkowaniu brakowało do obręczy temu tworzywu po ok 1 mm po lewej i ok 1 mm po prawej, więc zakładam, iż te 22 mm spełnią lepiej swoją rolę bo raz, nie  przesunie się pod wpływem pompowania dętki a dwa będzie symetrycznie siedziało na obręczy.

Będę wdzięczny za uwagi i rady!saturae-wheelset-life.jpg.603597dbc14af4fd10909189f4311204.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Ja jako osłonę otworów szprych używam zwykłej taśmy klejącej elektrycznej. Oklejam dwa razy do okoła (naciągam taśmę przy oklejaniu, żeby dobrze przylegała) i zapominam o temacie.

Poradził mi tak kiedyś jeden serwisant i sprawdza się to znakomicie, także polecam.

Pompowałem do 6 bar.

Taśma jest przyklejona do obręczy, więc nie ma ryzyka przesunięcia.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red

Najlepiej właśnie taśma izolacyjna. Sam tak jeżdżę od lat.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Franz Mauer

Taśma nie musi iść od rantu do rantu. Wystarczy, że zasłoni otwory szprychowe i jeszcze będzie trochę wystawiać, tak aby pozostała jeszcze bezpieczna powierzchnia klejenia. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
89neo
7 godzin temu, Red napisał:

Najlepiej właśnie taśma izolacyjna. Sam tak jeżdżę od lat.

Czytałem wiele odpowiedzi właśnie z radą odnośnie taśmy izolacyjnej, rozumiem, iż wystarczy wybrać porządną firmę np. TESA, a pytanie, ile razy owijasz koło - 3-5 pełnych obrotów?

@Red

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Jeżeli nie robisz tubeless to wystarczy taśma elektryczna, 2 pełne obroty.

Jeżeli robisz tubeless to musi być taśma srebrna, ta super mocna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
89neo
9 minut temu, Bujak napisał:

Jeżeli nie robisz tubeless to wystarczy taśma elektryczna, 2 pełne obroty.

Jeżeli robisz tubeless to musi być taśma srebrna, ta super mocna.

Nie robię tubeless, to zakupię jakiegoś 3M albo Tesę, najechać trochę na boczne ścianki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
20 minut temu, 89neo napisał:

Nie robię tubeless, to zakupię jakiegoś 3M albo Tesę, najechać trochę na boczne ścianki?

Nie. Z mojego doświadczenia lepsza węższa taśma/opaska niż szersza. Jak dojdzie do krawędzi to rant opony nie ułoży się jak trzeba i opona może mieć bicie.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Zgadza się, taśma ma zakrywać otwory od nypli, żeby dętka tam nie wlazła

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red
2 godziny temu, Bujak napisał:

Jeżeli nie robisz tubeless to wystarczy taśma elektryczna,

Tubless z wykorzystaniem taśmy elektrycznej to podstawa tzw ghetto tubless. Osobiście jeszcze nigdy nie użyłem dedykowanej taśmy. 

2 godziny temu, 89neo napisał:

najechać trochę na boczne ścianki?

Nie. Kleisz na środku 2-3 warstwy.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pokorak

Elektrycznej nie próbowałem ale od bardzo dawna lecę na tubelessach zrtobionych na Gorilla Tape. Jeśli uda ci się kupić gdzieś w rozsądnej cenie, nie ma nic lepszego, działa, nie odkleja się, jest mega solidna.

Pamiętaj żeby przed założeniem taśmy porządnie odtłuścić obręcz, najlepiej alkoholem izopropylowym.

Na ścianki nie najeżdżaj, pod rantem jest miejsca w sam raz tyle żeby weszła opona i tak jak napisano wcześniej, opona może nie "wskoczyć" jeśli napchasz tam taśmy.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
89neo
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, pokorak napisał:

Elektrycznej nie próbowałem ale od bardzo dawna lecę na tubelessach zrtobionych na Gorilla Tape. Jeśli uda ci się kupić gdzieś w rozsądnej cenie, nie ma nic lepszego, działa, nie odkleja się, jest mega solidna.

Pamiętaj żeby przed założeniem taśmy porządnie odtłuścić obręcz, najlepiej alkoholem izopropylowym.

Na ścianki nie najeżdżaj, pod rantem jest miejsca w sam raz tyle żeby weszła opona i tak jak napisano wcześniej, opona może nie "wskoczyć" jeśli napchasz tam taśmy.

Najlepsze jest to, że moja stockowa taśma Mavica jest szerokości prawie 24 mm i centralne najeżdża na ścianki, robi swoistą łódeczkę, aczkolwiek od dna obręczy do rantu jest spokojnie z 3 mm aby drut z opony tam wskoczył :)

Rozumiem, że tę taśmę przycinałeś? Bo chyba ma wymiar 25?

Edytowane przez 89neo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
pokorak
4 godziny temu, 89neo napisał:

Rozumiem, że tę taśmę przycinałeś? Bo chyba ma wymiar 25?

Ja ciąłem z pełnowymiarowej a ta ma szerokość 2''.

Tniesz to tak: mierzysz jaka szerokość jest ci potrzebna np klejąc w poprzek obreczy taśme elektryczną i zaznaczając końce obręczy. Odklejasz taśmę i masz dokładny wymiar.

Gorilla tape kładziesz płasko na stole. Obok taśmy kładziesz książkę. Na książke kładziesz nóż do tapet. dociskasz go do książki i przymierzasz do taśmy. Widzisz na jakiej wysokości taśmy jest ostrze, otwierasz książkę na stronie na której ostrze zbiegnie się z tym co zaznaczyłeś na rolce, tj gdzie masz ciąć. Nóz ma być  nieruchomo, dociskasz go do ksiżąki. Kręcisz taśmą lezącą na stole do momentu przecięcia całej grubości rolki. Masz piękne czyste cięcie i idealnie taką samą szerokość na całej długości taśmy.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi