Skocz do zawartości

Romet Aspre 2019 NoName


Rekomendowane odpowiedzi

Shimano!

Obiecałem, że opiszę troszkę Romecika jak już go kupię, więc zgodnie z obietnicą trochę danych mojego autorstwa na temat tego cacka.

Na początek coś o mnie i o mojej historii związanej z rowerami.

Aktuanie mam 25 lat, ważę 100-105 kilo, 184 wzrostu. Na rowerze dużo jeździłem za dzieciaka (wiek gimnazjalny) na rowerze imitującym fulla o stalowej ramie ważącym ~25kg O.o potrafiłem robić 40-120km za jednym wyjazdem, potem zajawka przepadła po odkryciu innego hobby (szachy) oraz zakupieniu motoroweru który też strasznie mnie pochłonął. Pierwsza próba reaktywacji jeżdżenia na rowerze odbyła się w roku 2015 zakończona niepowodzeniem, rower (ten stalowy full) był ciężki,niewygodny i jazda była na nim straszliwie niewygodna sprawił szybką niechęć do tego rodzaju zabawy. 

Kolejna próba powrotu do starej zajawki odbyła się w czerwcu 2018, gdzie już nawet nie próbowałem jazdy na starym rowerze, tylko kupiłem w decathlonie najtańszy rower pseudo mtb mianowicie Rockrider 340. Dlaczego taki? Ponieważ uznałem, że w razie gdyby to nie wypaliło to strata 800 zł nie piekła by tak bardzo w d.... Co się okazało, rower błyskawicznie mnie pochłonął, ale nie jazda terenowa tylko długie dystanse, niestety RockRider 340 to nie jest rower do takich jazd, mimo tego potrafiłem robić trasy 50-100km, szybko kupiłem jakieś podstawowe ubrania z Decathlona i kontynuowałem zajawkę. 

Po jakimś czasie walcząc w swoim rowerze z tylnym kołem i przerzutkami, trafiłem na youtube na kanał Szajbajka, kiedy wyregulowałem przerzutki, hamulce etc. według porad zamieszczonych na youtube, w rower weszło nowe życie, stał się na prawdę komfortowy w jeżdżeniu, a ja zostałem oglądaczem artykułów Szajbajka co jak się okazało było dla mnie "zgubne". Dlaczego zgubne? Złapałem przez niego fazę na Gravela.

Faza związana z Gravelami pojawiła się niedawno, na początku listopada, ale była to taka mania, że w każdej wolnej chwili oglądałem testy, opinie, blogi i artykuły o tych rowerach. Trafiłem na Rometa Aspre, którego wygląd strasznie mi się spodobał.... Ale... Brakowało szczegółowych informacji na jego temat tj. uchwyty montażowe oraz testy samego roweru. Zacząłem przeglądać różnego rodzaju Mariny, Meridy, Fuji i inne... budżet rósł w zastraszającym tempie, a że jestem totalnym amatorem, kiedy doszedłem do 6k zł za rower to stwierdziłem, że chyba by mnie po...... żeby tyle dać, więc wróciłem do puntu wejścia, czyli Aspre. Napisałem do kilku sklepów w Krakowie kiedy jest szansa aby takowy obejrzeć noi stało się, 7 grudnia byłem obejrzeć samą ramę (rower dopiero przyszedł do sklepu), rama mi przypasowała więc umówiłem się od razu na 8 grudnia na przymiarkę.

Na przymiarkę pojechałem na strasznym kacu po piątkowej imprezie, mimo to udało się przymierzyć do złożonego sprzętu i podjąć decyzję o zakupie, tak oto stałem się jego właścicielem. 

Pierwsza przejażdżka ze sklepu do domu była dla mnie całkowicie egzotyczna, całkowicie inna trakcja, inne prowadzenie i inna pozycja na rowerze, dla mnie szok. 

 

Teraz o samym rowerze, zakupiony egzemplarz to Romet Aspre 2019, nie będę tu wrzucał jego specyfikacji, gdyż każdy zainteresowany może w bardzo prosty sposób ją znaleźć. 

W sieci pojawiało się dużo informacji o kiepskim lakierze, tak muszę przyznać że na kolana to on nie powala, ale nie będę inwestował w osłony, dlaczego? Po co miałbym osłaniać elementy, zmniejszając jego aktualną estetykę? Żeby go drożej odsprzedać? Nie interesuje mnie to, rower aktualnie ma cieszyć mnie, a jego wartość przy ewentualnej odsprzedaży na chwilę obecną nie jest dla mnie istotna.

W jednym z testów pojawiła się informacja o kiepskiej konstrukcji tylnego trójkąta, gdyż jego geometria prowadzić może u osób z większymi stopami do uderzania o rurki, niestety, muszę to potwierdzić, nie zauważyłem jakbym w takową uderzył mocno, ale ślady na rurkach mówią że takie sytuacje miały miejsce (rozmiar buta 43-44), za jakiś czas być może zainwestuję w system SPD i przy odpowiednim ustawieniu bloków może uda się zrobić tak, by sytuacje więcej się nie powtórzyły. 

Kolejnym całkowicie dziwnym pomysłem projektanta jest linka tylnej przerzutki, jak dla mnie to rozwiązanie jest totalną porażką, zamieściłem zdjęcie aby przedstawić o co chodzi, moim zdaniem wygląda to nieestetycznie, ba podczas pierwszej jazdy niemal się zabiłem zastanawiając się co to k..... jest?

73355559_IMG_20181210_2156431.thumb.jpg.1575fce8046c0a8bfb28c2ba3e7f38d3.jpg

 

Teraz trochę informacji o ciekawych przeżyciach związanych z tym rowerem:

-klamkomanetki są dla mnie czymś totalnie nowym, mimo wszystko dość szybko opanowałem ich obsługę, kierownica dość dobrze przenosi obciążenie z pleców na barki, co okazało się dla mnie dość dobrym rozwiązaniem, ale niestety zwiększa się też obciążenie na kciuki (czego wcześniej absolutnie nie brałem pod uwagę) i zaskoczeniem okazał się dla mnie ból prawego kciuka podczas jazdy, który kilka lat temu był złamany i niestety raczej nie zrósł się zbyt dobrze.

-jazda w dolnym chwycie na baranku jest ciekawym przeżyciem, to dla mnie coś nowego, ale z miejsca polubiłem to rozwiązanie, niemniej jednak jakbym zrzucił trochę brzucha to byłoby mi lepiej, ponieważ uderzałem udami o sadło :D

-rower jest bardzo sztywny, nie będę oszukiwał, komfort jazdy jeśli chodzi o obciążenia przenoszone przez siodełko jest trochę inny niż w przypadku hardtaila z Decathlonu, mimo wszystko w ciagu trzech dni zdążyłem go sprawdzić w różnym środowisku, czyli asfalt, kostka brukowa, płyty chodnikowe, zepsute płyty chodnikowe, korzenie, błoto, płyty ażurowe ogólnie z większością tych rzeczy nie ma problemów, mimo to jednak trzeba trochę częściej stawać na pedałach, bo czasami można się trochę zdziwić jak na wystającym dość mocno korzeniu oberwiemy w zad.

-hamulce mechaniczne - pierwotnie miałem się wypowiedzieć o nich bardzo krytycznie, do dziś, dzisiaj się chyba dotarły i zapewniają na prawdę przyzwoite hamowanie.

-inna trakcja, to również coś nowego, rower zachowuje się inaczej na błocie od roweru mtb z decathlonu, nie znaczy to że zachowuje się źle, zachowuje się inaczej z czym trzeba się po prostu obyć, trzy dni nie starczyło na przyzwyczajenie się do tego

-kierownica stawia zdecydowanie większy opór podczas jazdy niż w mtb, ale praw fizyki nie oszukamy, mamy całkiem inne ramie działania siły, więc nie jest to dla mnie zaskoczeniem.

 

Podsumowując:

-rower wybrałem bo wygląda świetnie! Ma dwa blaty z przodu (2x8), co wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż 1x11 bądź 1x12.  Rozsądna cena, szerokie opony+ możliwość montażu szerszych niż np w Marin, myślę że w 2019 odbędziemy multum ciekawych podróży. Poniżej link do tematu w którym pytałem o opinie dot. Graveli

 

 

 

-na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony z roweru, wiem że będzie to mój towarzysz na kilka najbliższych lat, w 2019 roku mam w planie kilka wypraw weekendowych i wyprawę z Krakowa do Gdańska :)

-Czy kupiłbym go jeszcze raz? Po trzech dniach ciężko stwierdzić, myślę że w roku 2019 na pewno tak, ale w 2020 lub 2021 kupiłbym coś z wyższej półki (nie chciałem czekać i myślę, że podjąłem optymalną decyzję). Na pewno nie kupiłbym go w tym samym sklepie, dlaczego? Ponieważ sprzedawca złożył go totalnie do .... źle, dzięki filmikom na YT Szajbajka rozwiązałem już większość problemów, mimo to borykam się z jeszcze jednym, link poniżej:

 

- Co zmienię w najbliższym czasie? Doposażę go w różne pierdolety z Aliexpress, co dalej to nie wiem, póki co walczę z adaptacją do siodełka, jeśli się nie przyzwyczaję to czeka mnie zmiana, a tak to myślę że po prostu dokupię trochę odzieży i gratów na namiotowe wycieczki. Waham się jeszcze nad pedałami SPD, ale to chyba muszę dojrzeć mentalnie do tego rozwiązania jeszcze :).

740141438_IMG_20181208_1539541.thumb.jpg.ff13b38101d623867c319c43c83a3384.jpg1886656158_IMG_20181210_1510471.thumb.jpg.7ea6184e8b0ddc03b5b58486087ae9c2.jpg1270011001_IMG_20181210_1510551.thumb.jpg.1f79f23401c541905d849b30a182065c.jpg

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza

Co do komfortu - uważam, że do takiego roweru optymalna opona to c43 i oczywiście zrobienie jej na tubless. To zmienia wszystko. Pozbywasz się nieco wagi z najbardziej newralgicznego miejsca - poczujesz to. Opona lepiej i bezpieczniej pracuje. Masz też większe bezpieczeństwo i możliwość regulacji ciśnienia. Komfort w takim rowerze regulujesz ciśnieniem w oponach. jak lecisz po kamolach, gorszych szutrach to zrzucasz ciśnienie z opony. Duży kapeć wszystko ładnie wybiera. Do tego bez dętki nie złapiesz snejka. Gdy lecisz na asfalcie dobijasz do 4 atm i koło jest twarde i szybkie. To najlepszy i najtańszy upgrade jaki możesz sobie zafundować.

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się zupełnie z GrochowaMTB. Ja również przesiadłem się z MTB na gravela i zaskoczył mnie spory komfort jazdy, ale to pewnie jest zasługą właśnie szerokich opon (42 i 37 mm) i bezdętki.

A co do Romecika - podoba mi się kształt ramy!

Edytowane przez Marchew
Odnośnik do komentarza

No i zmień te platformy :) to strasznie nie wygodne pedała. Nawet jak pozostaniesz na platformach (ja tylko platform używam) to kup coś w ten deseń

https://rowerowy.com/sklep/czesci/pedaly/platformowe/prod/cloud-fat2

https://allegro.pl/oferta/pedaly-platformy-octane-one-belter-dh-fr-bmx-384g-7426850572?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria&ev_adgr=Rowery+i+akcesoria&gclid=Cj0KCQiA3b3gBRDAARIsAL6D-N9Cq1J4gu_NK25nwd9Pza6HePfUTvMGAmooAY7UV8avDsLFVSa-zAMaAj8cEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Dobre podparcie dla stopy i szerokie pedała to komfort. Zahaczasz o tylni trójkąt bo masz małą, wąską platformę i musisz trzymać nogi wąsko - nie masz pełnej swobody ustawienia stopy na pedale.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Długo broniłem się przed SPD. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Fajnie że rozwinąłeś zajawkę. Trasa KRK-Gdańsk to już gruba wyprawa. Mimo, że dużo kręcę, chyba bym się nie porwał... Powodzenia w realizacji planów!

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, GrochowaMTB napisał:

Co do komfortu - uważam, że do takiego roweru optymalna opona to c43 i oczywiście zrobienie jej na tubless. To zmienia wszystko. Pozbywasz się nieco wagi z najbardziej newralgicznego miejsca - poczujesz to. Opona lepiej i bezpieczniej pracuje. 

Fabrycznie założona jest opona o szerokości 40mm, póki co tak pozostanie, miejsce na szerszy kapeć jeszcze jest. Zobaczymy jak będzie postępować zużycie obecnie zamontowanych, zgaduję, że raczej się oszczędza na nich w nowych produktach, wezmę pod uwagę to rozwiązanie ale raczej dopiero na wiosnę, jak już się lepiej poznamy. 

 

13 godzin temu, Marchew napisał:

A co do Romecika - podoba mi się kształt ramy!

Kształt ramy jest kapitalny, dlatego w tej półce cenowej Romet mimo, że jest najtańszy to rozniósł konkurencję bo jest najpiękniejszy moim zdaniem.

 

12 godzin temu, nctrns napisał:

Co do linki tylnej przerzutki - puść ją w pancerzu, a pancerz przymocuj trytyką do ramy, jeśli od spodu nie ma żadnej przelotki.

Dobry pomysł, tak zrobię.

 

8 godzin temu, GrochowaMTB napisał:

No i zmień te platformy :) to strasznie nie wygodne pedała. Nawet jak pozostaniesz na platformach (ja tylko platform używam) to kup coś w ten deseń

Wciąż waham się nad SPD, widziałem też pedały, na których z jednej strony jest zaczep SPD, a z drugiej platforma, wygląda to może nie najlepiej ale wydaje się być uniwersalne i w miarę praktyczne.

 

5 godzin temu, zibi_j1 napisał:

Fajnie że rozwinąłeś zajawkę. Trasa KRK-Gdańsk to już gruba wyprawa. Mimo, że dużo kręcę, chyba bym się nie porwał... Powodzenia w realizacji planów!

Trasa jest do zrobienia, nie mam zamiaru śmignąć jej za jednym zamachem, tylko spokojnie swoim tempem robić codziennie trochę kilometrów nocując w gospodarstwach agroturystycznych jak dopadać będzie mnie zmęczeni(choć może dołożę jeszcze więcej egzotyki i postawię na namiot? kto wie), raz będzie to może 80 a raz będzie 180, myślę że jest do jak najbardziej do zrobienia w ciągu tygodnia :). W tym przypadku liczy się dla mnie niesamowita przygoda, która mnie wtedy czeka. 

 

Na koniec kolejna nowinka, której się nie spodziewałem przesiadając się z Rockridera na Aspre, mianowicie kask, który miałem do jazdy na mtb, nie nadaje się do jazdy na gravelu... Dlaczego? Bo ma niewielki daszek, przez który w trakcie jazdy w zdecydowanie bardziej rozciągniętej pozycji trzeba zarywać głowę mocno do góry żeby widzieć cokolwiek przed sobą

Aaaa noi uporałem się póki co z przerzutkami, ale z tego co na fejsowej grupie widziałem to chyba był standardowy problem. 

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, zibi_j1 napisał:

Nie masz odpinanego daszka?

Co za wstyd... Dzięki...

To przy okazji kolejne dwa pytania:

-Czy mocowanie sztycy siodełka warto wymienić na szybkozamykacz? 

-Czy wymiana sztycy na karbonową rzeczywiście przynosi tak niesamowite efekty? Dużo osób chwali ale nie wiem czy chcę ryzykować drogim zakupem i okaże się, że niezbyt będę zadowolony, chodzi o to, że wszyscy tak zachwalają karbon, jakby to była totalnie nowa epoka i wszystko co istniało przed karbonem jest do .... słabe. 

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem nie warto wymieniać. Szybkozamykacz ma to do siebie, że ciężej dobrać odpowiednią siłę docisku.

Co do sztycy to sztyca sztycy nie równa. Specjalne konstrukcje jak np: VCLS Canyona czy CG-R Speca będą na pewno dużo bardziej komfortowe od zwykłej okrągłej carbonowej  sztycy.

Dużo zależy tez jak mocno wyciągnięta z ramy jest sztyca. Ja w przełajce mam sztyce 31,6 mm ( gruba i co za tym idzie słabo pracująca) . Prawie w ogóle nie czyje różnicy miedzy carbonowa a aluminiową sztycą.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, GordonFrey napisał:

Wciąż waham się nad SPD, widziałem też pedały, na których z jednej strony jest zaczep SPD, a z drugiej platforma, wygląda to może nie najlepiej ale wydaje się być uniwersalne i w miarę praktyczne.

Nie jest. jeśli ma być platforma to musi być solidna, duża, szeroka z pinami. Tak abyś swobodnie umieścił na niej stopę a but był mocno trzymany. Ten model z SPD nie będzie wygodny. Nie da się tego połączyć.

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, GrochowaMTB napisał:

Nie jest. jeśli ma być platforma to musi być solidna, duża, szeroka z pinami. Tak abyś swobodnie umieścił na niej stopę a but był mocno trzymany. Ten model z SPD nie będzie wygodny. Nie da się tego połączyć.

Żeby sobie kostki lepiej poobijać :)

 

Jeśli w kieszeni jest te kilka stówek, to tylko pedały i buty wpinane. A jak bez pieszych wycieczek i po asfalcie to te dedykowane do szosy.

Odnośnik do komentarza
18 minut temu, Zajop napisał:

Jeśli w kieszeni jest te kilka stówek, to tylko pedały i buty wpinane. A jak bez pieszych wycieczek i po asfalcie to te dedykowane do szosy.

Rozumiem argumenty przemawiające za zatrzaskami, ale dlaczego "tylko"? osobiście jeżdżę TYLKO na platformach i znam wiele osób, które też tak robią. Jeśli wynik sportowy jest dla nas ważny to zgodzę się, bez SPD trudno, ale jeśli kolega ma zajawkę bardziej turystyczną to platformy będą także miały swoje zalety.

Odnośnik do komentarza

Do karbonowej sztycy samozamykacz nie wskazany. Jak często nie pożyczasz roweru lub nie planujesz zakupu pompki njinja to nie zmieniaj. Jak platformy to z tych bym zrezygnował na coś w stylu dartmoor candy (albo tańszych zamienników) moje nogi mają złe wspomnienia z aluminiowymi :-(. A sps-sl w gravelu to imo na wyrost ;-).

Wysłane z mojego TA-1024 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
26 minut temu, Nath_147 napisał:

moje nogi mają złe wspomnienia z aluminiowymi 😞

Niestety, też doświadczyłem złego dotyku metalowego pinu. Byłem z dziewczyną na randce, jechaliśmy w lesie i zaatakowały mnie osy, zaczęliśmy uciekać, niestety, upadłem z rowerem dosyć nieszczęśliwie. Piny wbiły się w mój piszczel. Zalałem się krwią, ale bohatersko z uśmiechem i stoickim spokojem to zniosłem co bardzo zaimponowało mojej randce. Ona znowu mogła wcielić się w rolę opiekuńczej pielęgniarki i przemywała mi rany wodą z bidonu. Dzisiaj jest moją dziewczyną :D 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, GrochowaMTB napisał:

Niestety, też doświadczyłem złego dotyku metalowego pinu. Byłem z dziewczyną na randce, jechaliśmy w lesie i zaatakowały mnie osy, zaczęliśmy uciekać, niestety, upadłem z rowerem dosyć nieszczęśliwie. Piny wbiły się w mój piszczel. Zalałem się krwią, ale bohatersko z uśmiechem i stoickim spokojem to zniosłem co bardzo zaimponowało mojej randce. Ona znowu mogła wcielić się w rolę opiekuńczej pielęgniarki i przemywała mi rany wodą z bidonu. Dzisiaj jest moją dziewczyną :D 

Scenariusz na dobry amerykański film... 😂 

Odnośnik do komentarza

w oczekiwaniu na swojego Rometa Aspre, którego zamówiłem w wrześniu, czytam twoje wrażenia dotyczące tego roweru. Ech nie mogę sie doczekać

Czy montowałeś jakąs podpórkę do roweru ?

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, naszlakach.pl napisał:

w oczekiwaniu na swojego Rometa Aspre, którego zamówiłem w wrześniu, czytam twoje wrażenia dotyczące tego roweru. Ech nie mogę sie doczekać

Czy montowałeś jakąs podpórkę do roweru ?

przeciez Aspre sa w sklepach stacjonarnych trzeba tylko troche poszukac , zreszta nawet widzialem gdzies nowe na allegro i olx 

Odnośnik do komentarza
17 minut temu, Grzeszaldo napisał:

przeciez Aspre sa w sklepach stacjonarnych trzeba tylko troche poszukac , zreszta nawet widzialem gdzies nowe na allegro i olx 

WE wrześniu jeszcze nie było a dużo się naczytalem że to rower widmo i z dostępnością było krucho więc zamówiłem w przedsprzedaży przy okazji zgarniajac rabat 200 zł 

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, naszlakach.pl napisał:

WE wrześniu jeszcze nie było a dużo się naczytalem że to rower widmo i z dostępnością było krucho więc zamówiłem w przedsprzedaży przy okazji zgarniajac rabat 200 zł 

ok tylko czekasz juz pol roku a rowery sa juz dawno dostepne w sprzedazy ...

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, naszlakach.pl napisał:

w oczekiwaniu na swojego Rometa Aspre, którego zamówiłem w wrześniu, czytam twoje wrażenia dotyczące tego roweru. Ech nie mogę się doczekać

Czy montowałeś jakąs podpórkę do roweru ?

Nie montowałem podpórki, szczerze to waham się czy to robić, surowy rower ma swój dodatkowy urok, jeśli zdecyduję się go ujeżdżać do pracy to wtedy się zaopatrzę, póki co nie zakładam.

1 godzinę temu, Grzeszaldo napisał:

ok tylko czekasz juz pol roku a rowery sa juz dawno dostepne w sprzedazy ...

Szczerze? Myślę, że to nie istotne, taką podjął decyzję i przeżywa też magiczny czas oczekiwania co ma również swój urok. Aktualnie jest pogoda jaka jest więc może by nie jeździł, nie ma co krytykować 🙂

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...