Skocz do zawartości

Zmiana na sztywną oś?Thru bolt?


Rekomendowane odpowiedzi

Akurat planuję podobną zmianę i spraw jest kilka.

Przede wszystkim, musisz mieć piastę w której da się umieścić adaptery, w praktyce piasta QR15. Inaczej nie da rady. Następnie musisz kupić/wykonać adapter 15mm -> 9mm, np. taki: http://allegro.pl/adatper-15mm9mm-thrubolt-od-daveo-i5469443231.html lub coś zbliżonego do tego, zależnie od konstrukcji piasty: https://r2-bike.com/bilder/produkte/gross/DT-SWISS-Umruestkit-VR-Nabe-240s-IS-auf-9-mm-Thru-Bolt.jpg

Do tego musisz dokupić oś, np. taką: http://www.superstarcomponents.com/en/9mm-front-qr-through-axle.htm lub taką: https://www.dtswiss.com/Components/RWS/RWS-Thru-bolt-front

 

Edytowane przez Fenthin
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Ja też kiedyś planowałem taką zmianę jednak moje piasty DT 370 nie pozwalają na konwersje do TB.

Została mi tylko zmiana zacisków ze zwykłych QR na zaciski RWS od DT Swiss. Fajne zaciski i czuć różnicę w trzymaniu przedniego koła. Wcześniej przednie koło potrafiło zmieniać pozycję w widelcu przy ostrym hamowaniu. Teraz wszystko zwarcie siedzi. Z tyłu też mam ten zacisk, ale nie odczuwam większej różnicy.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie lepiej wymienić amortyzator pod sztywną oś. Stosowanie adapterów nigdy nie zapewni Ci takiej sztywności ja w oryginale. Poza tym im więcej adapterów, kombinacji tym waga wzrasta.

Edytowane przez Franz Mauer
Odnośnik do komentarza

Takie adaptery z 12 na 9 spotkałem na ali:

Droższy 37,20 zł

Tańszy 19,50 zł

Posiadam koło przód mavic crossride 26" 2014. Taki adapter + zacisk thru bolt 9/100 i powinno to pasować. Tulejka w którą wchodzi szybkozamykacz 5mm posiada z tego co pamiętam 12 mm. Sprawdzę i chyba zamówię taki adapter na próbę. 

 

Edytowane przez ketrab
Odnośnik do komentarza

To są adaptery gdy masz sztywne osie a masz rower na szybko zamykacze. Dzięki takim adapterkom masz możliwość piastę 100x15 zrobić na 100x9 Thru bolt.

Jeśli masz osie na szybko zamykacz to musisz zmienić albo piasty albo osie w piastach jak chcesz Thru bolt

Odnośnik do komentarza

Wewnętrzny wymiar łożyska posiada 12mm i piasta jest pod szybkozamykacze. Gdybym wykonał wałek 12mm co by posiadał na obu końcach odpowiednie zwężenia do 9mm i gwint drobnozwojny. Dodatkowo bym musiał jeszcze wykonać odpowiednie adaptery zasłaniające łożyska albo dobrać z gotowych i odpowiednio obrobić na tokarce. 

Wałek 12mm mam ze stali nierdzewnej ale to raczej jest nieopłacalne w robocie.

Zrzut_ekranu_122719_040530_PM.jpg

Edytowane przez ketrab
Odnośnik do komentarza

Accent plan był zrobić taką przednią oś ( wewnętrzny wymiar łożysk 12mm ) Dorobić odpowiednie adaptery end caps. Koło w planach miało być skręcane z obu stron.

Inna opcja to kupno tylnego zacisku reverse 135mm-ø12-10mm ( wewnętrzny wymiar łożysk mam 12 mm ) Odpowiednio skrócić i w miejscu 10mm zebrać materiał do 9mm. Dorobić odpowiednie adaptery.

 

 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Kruk napisał:

Z przodu są osie 9mm a z tyłu 10mm

I co z tego, że z przodu są osie 9 mm jak szpary w widelcu mają po 10 mm i osie 10 mm wchodzą bez problemów.

Odnośnik do komentarza

Ja mam FOX 32 FLOAT FIT CDT 26 100 mm, hamulec Saint m810, tarcza 180.

Tył mam 10x135 więc w wolnej chwili sprawdzę czy podejdzie i tej piasty zdjęcia jakieś wykonam.

Co do samej piasty to u mnie tak to wygląda. Zaznaczone elementy są u mnie trochę inne. Jest to jeden element wyglądający jak adapter i jest z aluminium.

 

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

2607bace8791480c8df917bfb06af662.jpg&key=e51626fb2fc2e4aebb02592267dfd82cdb76cdf884fbd924274163ca51f5e205

 

 

Odnośnik do komentarza

Przód zmieniłem z szybko zamykacza na Thru Bolt 9mm. Z wyprzedaży garażowej kupiłem nowe koło WH-MT68 15mm za 80 zł. U Daveo adapter 15mm > 9mm oraz zacisk DT Swiss 9mm TB. Wszystko fajnie sztywno siedzi. Przyszła pora aby przykręcić tarczę i tu shimano przygotowało dla mnie niespodziankę. Aby przykręcić tarczę kluczem trzeba rozebrać piastę lub wymiana nakrętki :) 

20200118_164927.thumb.jpg.33e3d66d442666728787b73157986dca.jpg20200118_164947.thumb.jpg.e55a267b9846cf6fb070d9a9e0f0aac6.jpg20200118_165034.thumb.jpg.125d331b5a232f3d1418ed152240c468.jpg

 

Edytowane przez ketrab
Odnośnik do komentarza
pajak.tomasz98

Cześć wszystkim, trochę czasu minęło ale ja również chciałbym zainstalować w swoim rowerze Thru Bolt. Rower to Marin Muirwoods 2022. Niestety o ile o rowerach co nieco wiem to na samych aspektach technicznych kompletnie się nie znam. Chciałbym w nim zmienić koła, bo te oryginalne są dosyć ciężkie, więc może to ułatwiłoby sprawę. Czy jest możliwość abyście wysłali mi wszystkie komponenty jakich potrzebuję, aby zamontować Thru Bolt (koła, adaptery itd.). Chciałem wpierw samemu to ogarnąć ale widzę, że część linków już nie działa :(. Oczywiście chciałbym taką konwersję zrobić jak najtaniej się da - nie potrzebuję nie wiadomo jakich kół - byle by można było zamontować tego thru bolta.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...