zibi_j1

Trybik by Zibi - B"TWIN Triban 500 2015 rozm.57(L)

Rekomendowane odpowiedzi

zibi_j1
21 godzin temu, kaido2 napisał:

Akurat stan w jakim jest ten napęd jest nie bez powodu. Zamierzenie celowe. Mógłbym rzec, że to właśnie ingnoranci stale zwracają mi uwagę n/t stan tego napędu, a wystarczy tylko  posiadać ułamek wiedzy n/t materiałoznastwa, i się okazuje, że akurat ten przypadek , czy wylizany, czy uje..ny jak na foto zrobi ten sam dystans i syf nie będzie miał na to żadnego wpływu :)

Nie nam się na materiałach, jestem amatorem i ufam opinii innych. Napędu 9 rzędowego nigdy nie miałem. Za to dawno temu przeżyłem piękne chwile z dziewczyną na plaży. Od tamtej pory wiem, że piasek w miejscach gdzie występuje tarcie jest bardzo, ale to bardzo nie wskazany. W napędzie takie tarcie występuje i choćbyś mi wmówił, że to eksperyment NASA uważam Cię za ignoranta który na dodatek do swojego niedbalstwa dorabia dziwną ideologię.

Napędy w moich rowerach wyglądają tak.

IMG_20180919_081936-01-01.thumb.jpeg.242fd83439a9a06a34216b1654d16f6d.jpeg

• Lubię to! 2
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

suqub

@zibi_j1 nie sądzę aby osoba robiąc ponad 40kkm rocznie nie wiedziała co mówi.@kaido2 nie przywiązuje wagi do pedantycznego dbania o rower. Mój wygląda tak samo i jeździ pięknie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
W dniu 10.11.2018 o 22:53, Zajop napisał:

Ok, przepraszam, źle zadałem pytanie. Powiedz mi prosze jaki jest powód tego że ten napęd wygląda tak a nie inaczej. I nie pytam tu o przyczynę, gdyż ta jest oczywista.

Pytam z ciekawości. A nuż nauczę się czegoś nowego.

Powód jest bardzo prosty, po prostu po tym dystansie zęby wolnobiegu się zużyły i czy bym go czyścił czy nie po takim dystansie ten wolnobieg by tak samo wyglądał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zajop
2 minuty temu, kaido2 napisał:

Powód jest bardzo prosty, po prostu po tym dystansie zęby wolnobiegu się zużyły i czy bym go czyścił czy nie po takim dystansie ten wolnobieg by tak samo wyglądał.

To nie jest prawda. 

I nie wiem czy znasz się na materiałoznastwie czy nie. Możesz być i Einsteinem materiałoznastwa. Ale jeśli się mylisz, to się mylisz. Tak jak zibi_j1 napisał, próbujesz dorobić filozofię do swoich głupot. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
W dniu 11.11.2018 o 11:07, zibi_j1 napisał:

Nie nam się na materiałach, jestem amatorem i ufam opinii innych. Napędu 9 rzędowego nigdy nie miałem. Za to dawno temu przeżyłem piękne chwile z dziewczyną na plaży. Od tamtej pory wiem, że piasek w miejscach gdzie występuje tarcie jest bardzo, ale to bardzo nie wskazany. W napędzie takie tarcie występuje i choćbyś mi wmówił, że to eksperyment NASA uważam Cię za ignoranta który na dodatek do swojego niedbalstwa dorabia dziwną ideologię.

No właśnie idziesz za tłumem, spoko i ja tak kiedyś szedłem tą ścieżką. Ale wraz z kilometrami i rosnącym doświadczeniem człowiek doszedł do swoich wniosków. Ja przerabiałem to samo co Wy, czyszczenie napędu, pucowanie, lizanie dmuchanie, co syf kąpiele etc, więc znam ten level. Piasek akurat jest najmniej szkodliwy, ale chociażby wypłukany łańcuch na wskutek deszczu jak jest jeszcze z bele czego  może spowodować już jakieś zniszczenia.

Tarcie występuje tylko i wyłącznie wewnątrz miedzy tłoczoną tuleją w ogniwie , a rolką, rolka pokonując drogę po zębie koronki po prostu się obraca i może mielić ewentualny piach. jeżeli woda dostanie się do środka ogniwa i wypłucze smarowidło to  wtedy zaczyna się degradacja łąńcucha. szczeliny sa tak małe ,ze piach , czy nawet przemielona "papka " się tam nie dostanie ( wystarczy rozebrać ogniwo i zobaczyć jak wygląda w środku). To czy rolka będzie rolowała po zębie z piachem, czy bez nie ma na to wpływu, wpływ  tu ma przyłożona siła...... Dobra, nie będę tu pisał wywodów itd, bo  to nie ma raczej sensu w tej sytuacji.

10 minut temu, Zajop napisał:

To nie jest prawda. 

I nie wiem czy znasz się na materiałoznastwie czy nie. Możesz być i Einsteinem materiałoznastwa. Ale jeśli się mylisz, to się mylisz. Tak jak zibi_j1 napisał, próbujesz dorobić filozofię do swoich głupot. 

Ale właśnie , że nie, bo jakby tak było to bym  lizał napędy ciągle z bele pierdoły. Na czyszczonym przejeżdżałem tyle samo co na takim jak na foto, dodam na takim jak na foto nie zaje..nym po pachy np solą ... , ale spoko temat  zamykam w tej kwestii zanim zacznie się lać na mnie wiadra hejtu,  życzę kilometrów.

Edytowane przez kaido2
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

Spokojnie, chłopaki, spokojnie. Nikt tu na nikogo hejtu nie poleje. Jeżeli @kaido2 przejeżdża rocznie cztery razy więcej kilometrów w roku niż ja, to ja nie będę się wymądrzał, że to, co mówi, nie jest prawdą. Gdyby tak było, przy jego przebiegach, musiałby łańcuch wymieniać co chwila i sam sobie plułby w brodę, że mu się napędu pucować nie chciało. Prędzej wysłucham z pokorą i przemyślę.

Inna sprawa jednak, że gość taki jak @kaido2 kręcąc dużo, ma pewnie dość dobrze wypracowaną technikę i z pewnością, bacząc na doświadczenie, dość dobrze pedałuje - odpowiednia kadencja, właściwe przełożenia, brak siłowego przeciągania łańcucha po kasecie na za mocnych biegach... Ktoś inny nie jeździ tak dobrze i rozciągnie łańcuch po tysiącu kilometrów. I w jego odczuciu winę za to poniesie brud na napędzie.

Ja nie wiem jak jest, do eksperta od materiałoznawstwa mi tak daleko, jak to tylko możliwe. Ale wiem jedno i to jedno od siebie uczciwie mogę do tematu dodać - w rowerze szosowym jeżdżę po asfalcie, a na rowerze mtb jeżdżę wszędzie. Też i po piachu, po błocie, po lesie, w krzaczorach, trawskach i innym badziewiu, które czepia się napędu. Siłą rzeczy, rower szosowy brudzi się zdecydowanie mniej, rzadziej też zdarza mi się jeździć na nim oblepionym syfem. W góralu - bardzo często, właściwie co przejażdżka, to upierdzielony. I nie zauważyłem, żeby łańcuchy w szosie jakoś znacząco dłużej dawały mi radę niż te w mtb. 

• Lubię to! 1
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kaido2
13 godzin temu, Łabędź napisał:

Gdyby tak było, przy jego przebiegach, musiałby łańcuch wymieniać co chwila i sam sobie plułby w brodę, że mu się napędu pucować nie chciało. Prędzej wysłucham z pokorą i przemyślę. 

O dokładnie tak, mnie się oczy otworzyły  już za janka jak nie było już kiedy czyścić sprzętu dokładnie, a tylko z ew. piachu. To był ten moment, kiedy stwierdziłem, a ch.. najwyżej będę częściej wymieniał napęd.  I co się okazało? Że przejeżdżam tyle samo. Więc polazłem do kumpla , starego już mechanika z wieloletnim doświadczeniem i się pytam, a on na to, no to choć ci opowiem ( facet jest autoryzowanym serwisantem wielu producentów w tym Shimano, ja tylko zwykłym mechanikiem i testerem sprzętu obecnie).

A to, że zajmuje się mechaniką precyzyjną w tym dorabianiu podzespołów, to zacząłem badać, z czego tak na prawdę robione są łańcuchy, kasety i wolnobiegi i jaka jest ich wytrzymałość, oraz na co to jest podatne.

W przypadku MTB zależy w jakich warunkach się jeździ, znam osoby co ten sam łańcuch wystarcza im na połowę przebiegu co w szosie, jesień, zima, las, błoto, agresywna gleba( kwaśna) i efekt murowany.

Mnie w okresie jesień zima gdy mokro, a zimą solą również łańcuch praktycznie połowę żyje.

Technika jazdy, im szybszy rytm tym siła rozłożona jest na większą powierzchnie, a więc zużywa się wolniej. Co do samego obrotu - płynny, ale to tylko kwestia nauki jazdy w rytmie.

Przepychanie - kij tam kolana, bo wielu ma to w d... w tym tych podatnych, ale niejednokrotnie byłem świadkiem zrywania wierzchołków zębów koronek, czy łamania całych. Fizyki się nie przeskoczy,ale wielu wie lepiej , bo to w końcu wykwintni kolarze.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi