Skocz do zawartości

Wymiana korby na większą


Samosierra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
posiadam rockrider'a 5.2, postanowiłem wymienić w nim korbę na nową.
Stara miała 42 zęby na dużej tarczy, natomiast nowa ma ich 48, z tego powodu mam dylemat.
Czy poza podniesieniem przedniej przerzutki będę musiał także wydłużyć łańcuch?
Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Łańcuch możliwe, że będzie wymagał wymiany ale najpierw sprawdź czy przerzutki obsłużą Ci nową korbę, tzn. sprawdź pojemność przerzutek w ich specyfikacjach (odsyłam do strony producenta) i policz pojemność napędu jaka Ci wyjdzie po zmianie korby. Poczytaj artykuł w linku poniżej:

https://roweroweporady.pl/tylna-przerzutka-dlugi-czy-krotki-wozek/

A tu linki do specyfikacji:

http://productinfo.shimano.com/#/spec/1.8/MTB/Front Derailleur

http://productinfo.shimano.com/#/spec/1.8/MTB/Rear Derailleur

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Jeżeli tylko nie pomyliłem się w rachunkach matematycznych to po porównaniu wyniku z notą katalogową wyszedł jeszcze zapas, w którym się mieszczę, natomiast przednia przerzutka po ustawieniu wszystkiego ma problem ze zrzucaniem na najmniejszą tarczę.

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy od tyłu.
Przerzutka Shimano Altus 8 B
Kaseta świeżo zmieniona Altus CS-HG31-8
Łańcuch Shimano HG 40 8 B
Stara Korba SR Suntour 3 Rz 42-32-22
Nowa Korba SR Suntour Nex 3 Rz 48-38-28
Przednia przerzutka Shimano Tourney

Odnośnik do komentarza

A ile zębów na koronach ma kaseta? W 3 wersjach występuje ;) A tak po za przednią przerzutką to napęd działa? Poruszaliśmy już na forum podobny temat. Teoretycznie przednia przerzutka po podniesieniu powinna działać (stopniowanie się nie zmienia) ale jeśli zakładamy większe blaty to już niekoniecznie. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Zapasu zębów masz w takim razie od groma. Wniosek. Zmień przerzutkę przednią na taką która obsłuży takie blaty i problem powinien zniknąć. Za zwrot kosztów wysyłki jestem wstanie oddać Ci którąś z mojego "zapasu". Zbierają tylko kurz, wiec chętnie się ich pozbędę ale najpierw upewnię się czy któraś z nich obsłuży Twoją korbę. Może być? Jeśli nie to szukaj któregoś z tych modeli FD-M370-3, FD-M370-6. Na Allegro do kupienia za około 50 zł.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Upewnię się i dam znać. Ale uprzedzam, że jest długi weekend i może to potrwać parę dni. Problem podejrzewam tkwi w zbyt dużej różnicy pomiędzy małym a dużym blatem i przerzutka (przystosowana zapewne do różnicy 18 T) nie może tego ogarnąć. Potrzebujesz takiej co obsłuży różnice 20 T. Choć nie jestem pewien gdyż poprzednia korba też miała różnice 20 T ale zapewne największy blat obsługiwała do max. 42 T. Zawile trochę. Niby to tylko 6 T ale jak widać przerzutce robi to sporą różnicę.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

Więc tak. Mam na stanie Alivio FD-M431 i jakiegoś NoName obydwie w systemie Mega 9. Ciąg masz górny czy dolny? Ze specyfikacji wynika, że Alivio obsłuży 48 T. Czekam na decyzje. 

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Dnia 28.4.2017 o 21:19, Samosierra napisał:

Jeżeli tylko nie pomyliłem się w rachunkach matematycznych to po porównaniu wyniku z notą katalogową wyszedł jeszcze zapas, w którym się mieszczę, natomiast przednia przerzutka po ustawieniu wszystkiego ma problem ze zrzucaniem na najmniejszą tarczę.

Zrób zdjęcie tej przerzytki i wrzuć tutaj.

Edytowane przez Franz Mauer
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...